Miğrene İyi Gelen Bitkiler

Migren

Bir migren eşlik yoğun zonklama, darbe ve dayanılmaz ağrı böylece zayıflatıcı olabilir Migren Araştırma Vakfı hastalarının yüzde 90’ından fazlası, normal bir saldırı sırasında çalışmak veya işlev yapamaz olduğunu bildirmektedir. Migren Çoğu kişi, geleneksel ilaçlar tercih ediyor. Ama birçok tür rahatlama teknikleri ve bitkisel ilaçlar gibi daha doğal terapiler dönüyor.

Kültürler dünya çapında modern tıbba başlamadan önce baş ağrısı ve diğer ortak migren belirtileri yıllarca bitkisel ilaçlar geliştirilmiştir. Bu bitkisel geleneklerin birçoğu kalmıştır. En bitkisel migren ilaçları iyice bilimsel etkinliği test edilmiş olmasına rağmen, pek çok otlar hızla modern tıp topluluğunun desteğini kazanıyor.

Migren için bitkisel tedaviler göz önüne alındığında her zaman dikkatli olun. Başlayan ya da herhangi bir tıbbi veya bitkisel tedavi durdurmadan önce sağlık uzmanına danışmalısınız.

Gümüş Düğme Bitkisi (Tanacetum parthenium)

Tanacetum_vulgare_bgiu
Gümüş Düğme Bitkisi (Tanacetum parthenium)

Eski balkan türkleri tarafından kullanılmış eski bir bitkidir. İyi geldiğine inanılan sağlık sorunlarıdır bunlar ateş, şişme ve iltihaplanmadır. İnsanlar genellikle bu tür ilk yüzyılda baş ağrısı gibi ağrıları dindirmek için bu otu kullandı

Bitki Balkan Dağları’nın yerli ama şimdi neredeyse dünya çapında bulunabilir. Doğu Avrupa kültürleri geleneksel baş ağrısı, böcek sokmaları ve diğer ağrılar  için Gümüş Düğüme Bitkisi kullanılmıştır.

Ve iyi geldiğine inanılan diğer rahatsızlılar

 • migren
 • baş dönmesi
 • iltihap
 • solunum problemleri

Gümüş Düğme Bitkisi genellikle yaprakları, çiçekleri sapları kurutularak kullanılır. Bu kombinasyon, aynı zamanda ek ve özler yapmak için kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda Gümüş Düğme Bitkisinin faydaları büyük ölçüde not alınmıştır. Kullanan kişilerin baş ağrılarının geçtiği ve rahatladıkarını söylemişlerdir. Uyku zorluğu çekenlerde kullanabilir. Hamile ve papatya ailesine alajisi olanlar kullanmamalıdır.

Veba Otu (Petasites hybridus)

veba otu
Veba Otu (Petasites hybridus)

Veba Otu  Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da ıslak, sulak alanlarda bulunur. Bu nedenle tarih boyunca kullanılmıştır. İnsanlar bir zamanlar veba otunu sıcak havalarda tereyağını korumak için bitkinin yaprakları kullanırdı. Yunan hekim deri kanseri için kullanmıştır.

Etkenleri

 • baş ağrısı
 • astım
 • alerjiler
 • öksürük
 • ateş
 • gastrointestinal problemler
 • genel ağrı

Çoğu Veba Otu bitkisel ilaçlar baş ağrısı ve migren tedavisi için hap şeklinde olan saflaştırılmış kök ekstresi kullanır. Yayınlanan bir çalışmada günde iki kez 50-75 mg migren önlenmesi için etkilidir.

 

Nane (Mentha x balsamea)

Pfefferminze_natur_peppermint
Nane (Mentha x balsamea)

Nane Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da yetişir. Nane yaprakları ve uçucu yağlar  ve baharat olarak kullanılır. Bir baş ağrısı tedavisine ek olarak, aynı zamanda rahatlatmak için kullanılır:

Ekileri:

 • spazmlar
 • diş ağrısı
 • gastrointestinal problemler
 • mide bulantısı

Nane yağı ve aktif bileşen, mentol, sıvı kapsül formunda mevcuttur. Bitkisel çay olarak da tüketilebilir. Yayınlanan bir çalışmada 2010 Klinik Uygulama International Journal mentol migren ağrısı durdurma ve hafifletilmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Araştırma klinik etkinliği konusunda sınırlı, ancak topikal nane yağı migren ağrıların dindirilmesi için iyi bir bitkisel seçenek olabilir.

Söğüt (Salix sp.)

Salix_alba_Morton
Söğüt (Salix sp.)

Söğüt kabuğu özü aspirini bilmeyen yokutur. Soğüt Kabuğu İyi bilinen bir reçetesiz ağrı kesicid ateş düşürücü, anti-enflamatuvar ilacın geliştirilmesinde kullanılmıştır. Aspirin çalışmaları etkinliğini göstermek amcıyla (söğüt kabuğu ekstresi, bir anti-inflamatuar madde). Asya, Avrupa ve Kuzey Amerikada bulunan bir ağaçtır. Eski zamanlarda insanlar söğüt kabuğunu çiğneyerek baş ağrılarını kesmişleridir. Söğüt sonra baş ağrısı ve bel ağrısı için kullanılmıştır.

 

Zencefil (Zingiber officinale)

Zingiber_officinale_001
Zencefil (Zingiber officinale)

Zencefil tropikal Asya bitkisidir. Bu 2.000 yıldır Çin’de bitkisel ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda eski zamanlardan beri, Hint ve Arap ilaçların popüler olmuştur. Zencefil, geleneksel bir baharat olarak kullanılmıştır:

 • baş ağrısı
 • karın ağrısı
 • mide bulantısı
 • artrit
 • soğuk algınlığı ve grip belirtileri
 • nörolojik sorunlar

Zencefil anti-inflamatuar, antiviral, antifungal, antibakteriyel ve özellikleri belgelenmiştir.. Buna ek olarak, yayınlanan 2014 çalışma Fitoterapi Research Journal toz zencefil yararları, ancak daha az yan etkileri, sumatriptan, ortak bir migren reçetesi olarak karşılaştırılabilir olduğunu gösterdi. Çoğu kişi, taze veya kurutulmuş zencefil kökü, besin takviyeleri ya da özü tolere edebilir.

 

Kediotu (Valeriana officinalis)

kediotu
Kediotu (Valeriana officinalis)

Kediotu Avrupa ve Asya’ya özgüdür. Ş. Kediotu birkaç yüzyıl sonra uykusuzluk için bir çare olarak kabul edildi. Kediotu bu rahatsızlıkların çok sayıda tedavi etmek için kullanıldığı gibi, diğer rahatsızlıklar olarak da şunlara iyi geldiği tespit edilmiştir.

 • baş ağrısı
 • kalp çarpıntısı
 • titreme
 • kaygı

Kediotu genellikle kurutulmuş köklerinden oluşan bir tutam, çay olarak alınır. Sıvı özü, kapsül şeklinde de kullanılabilir.

Bazen baş ağrısı, modern tedavisinde kullanılan, ancak kediotu migren ağrısının tedavisinde yararlılığını belirlemek için yeterli araştırılmış değildir.

 

Kişniş Tohumu (Coriandrum sativum)

kişniş
Kişniş Tohumu (Coriandrum sativum)

7.000 yılı aşkın bir süredir, kültürler arasında insanlar kişniş tohumunun şifa ve baharat özelliklerini kullanmışlardır. Kişniş başarıyla alerji migren diyabet arasında değişmektedir rahatsızlıkların tedavisinde kabiliyetini büyük beğeni gördü. Geleneksel Aryuvedic tıp taze tohumlar üzerine sıcak su dökerek ve buhar solunması ile sinüs basıncı ve baş ağrısı rahatlatmak için kişniş kullanılmıştır.

Tohumun şifalı etkileri üzerine yapılan araştırmalar, genellikle artrit ve diyabet tedavisinde potansiyeli odaklanmıştır. Daha çalışmalar migren ağrısı için bir çare olarak yararlı olmadığını daha iyi belirlemek için yapılan gerekmektedir. Ancak, kişniş tohumun anti-inflamatuar potansiyel bazı migren için yararlı olabilir. Kişniş tohumları çiğnenebilir ve yiyecek ya da çay kullanılabilir.

 

Lavanta Yağı (Lavandula angustifolia)

lavanta
Lavanta Yağı (Lavandula angustifolia)

Onun tatlı kokusu ile tanınan (lavanta bitkisinin çiçeklerinden yapılmış) lavanta yağı son derece güzel kokulu ve uzun parfüm hijyen ürünleri için kullanılır olmuştur. Lavanta Akdeniz’i çevreleyen dağlık bölgelere yerli olduğunu. Artık yaygın olarak Avrupa, Avustralya ve Kuzey Amerika’da büyüdü.

 

Lavanta yağı mumyalama işlemi sırasında eski Mısır’da kullanılmıştır. Çünkü onun antimikrobiyal özellikleri ve temiz kokusu, daha sonra Roma, Yunanistan ve İran’daki hamam eklenmiştir. Aromatik çiçekler ve petrol baş ağrısı ve uykusuzluk gibi stres ve yorgunluk gibi ruh sağlığı şikayetleri için her şeyi tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu tarihi kullanımların çoğu bugün popüler kalır.

Yayınlanan bir çalışmada 2012 Nöroloji European Journal migren sırasında lavanta yağı teneffüs sakin yardımcı ya da daha hızlı bir şekilde bazı belirtiler fethetmek olabilir bulundu. Yağda Nefes ya da tapınaklar seyreltilmiş çözümü uygulayın. Yetersiz seyreltilmiş, yağ uygulaması yerinde deriyi tahriş olabilir. Belirli doz oral yoldan alındığında lavanta yağı toksik olabilir.

Biberiye ( Rosmarinus officinalis )

Rosemary Flowering
Biberiye ( Rosmarinus officinalis )

Biberiye Akdeniz bölgesine özgüdür. Uzun bir mutfak baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Kullanım tedavisini içerir:

 

 • kas ve eklem ağrısı
 • hafıza problemleri
 • konsantrasyon güçlükleri
 • sinirsel bozukluklar
 • dolaşım problemleri
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • migren

 

Biberiye yağı seyreltilmiş ve aromatherapeutic amaçlı topikal uygulanan veya inhale edilebilir. Bitkinin yaprakları kapsüllerde kullanım için kurutulmuş ve öğütülmüş olabilir. Ayrıca, çay, tentürler ve sıvı özler de kullanılabilir. Biberiye, antimikrobiyal antispazmodik ve antioksidan etkilere sahip olduğuna inanılmaktadır. Yine, migren ağrı azaltmak için yeteneği iyi çalışılmamıştır.

Ihlamur (Tilia sp.)

ihalmur
Ihlamur (Tilia sp.)

Ayrıca kireç ağaç ya da olarak bilinen Ihlamur,  Tilia , kimin çiçekleri, Avrupa ve Kızılderili kültürleri hem de tıbbi çaylar kullanılan bir ağaçtır. Bitki sinirleri yatıştırmak ve diğer konular arasında anksiyete, gerginlik, ve inflamatuar sorunları hafifletmek için kullanılır olmuştur. tomurcuklar da tentürler, sıvı özler, ve kapsüller olarak kullanılabilir.

Linden ter uyaran ve sedatif özelliklere sahip belirtilmiştir. Bu zihin yatıştırıcı ve uyku indükleyici, gerginlik ve sinüs baş ağrısı rahatlatmak için kullanılır olmuştur. çiçekler de burun tıkanıklığı ve daha düşük yüksek kan basıncı rahatlatmak için kullanılır olmuştur.

Bu çay, bazen baş ağrısı ve migren tedavisi için modern bir alternatif tıpta kullanılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.