Dünyanın En Pahalı 13 Besini

İnsan yaşamı için elzem olan besinler, bazı koşullarda inanılmaz fiyatlara yükselebiliyor. İçerisinde yenilebilir altın bile barındıranbilen bazı besinleri tüketebilmek için cebinizden adeta bir servet çıkarmak zorundasınız. Sizler için fiyatları ile dudak uçuklatan en pahalı 13 besini derledik…

 

Wagyu Etiwagyu eti

Türkiye’de kırmızı et pahalı olarak bilinir. Ama Wagyu eti? Hakkında bir süre hikaye anlatılan bu inekler, aslında Japonya’da bira fabrikasından çıkan fermente edilmiş buğday ürünleri ile besleniyor. Japonya’nın temiz havası ve temiz suyu ile birleşince de bu tarifsiz lezzet ortaya çıkıyor. Bu etin bir kilosu ise $770

 

Kopi_luwak_090910-0075_lambKopi  Luwak Kahvesi

Dünyanın en pahalı ve en nadir kahvesi olan Kopi Luwak Kahvesi, Endonezya’nın Sumatra adası ile çevresindeki birkaç adada yaşayan ve “Asian Palm Civet (Paradoxurus hermaphroditus) adlı hayvanın yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretilmektedir. Bu kahve çeşidinin  bir kilosu ise yaklaşık $1000 alıcı buluyor.

 

kuş kafesi çorbasıKuş Kafesi Çorbası

“Doğunun Hayyarı” olarak da tabir edilen Kuş Kafesi Çorbası, çok nadir olarak üretilen bir besin. Çin’de 400 yıllık bir geçmişi olan bu çorba, en pahalı hayvansal gıdalardan biri. Hong Kong’ta çorbanın kasesi 30 doları buluyor. Çorbanın kilosu 910 dolar 4535 dolar arasında.

 

yaki-matsutake-2Matsutake Mantarı

Bir yetiştiği yerde bir daha yetişmeyen Matsutake Mantarı, Japonya Çin ve Güney Kore’deki farklı çeşit ananas  ağaçlarının altında oluşuyor. Tanesi 90 dolar ile 905 dolar arasında alıcı bulan mantarlar, Japonya’da ‘Mantarın Kralı’ olarak biliniyor.

 

saffron-215932_640Safran

Az miktarda olsa da ülkemizde de yetişen safran bitkisinden üretilen safran baharatı dünyanın en pahalı baharatı olarak dikkat çekiyor. Özellikle Asya mutfaklarında kullanılan safranın yarım kilosu, en az 80 bin çiçekten elde ediliyor. Fiyatı ise 1000 ila 10.000 dolar arasından.

 

beyaz yer mantarıBeyaz Yer Mantarı

İtalya ve Hırvatistan’da yetişen ve “kutsal kadeh” olarak da anılan beyaz yer mantarı, fiyatının pahalı olmasını yoğun tadı, aroması ve bulunmasının zorluğuna borçlu. Beyaz yer mantarınınbir kilosu 2720 dolar ve 8400 dolar arasında alıcı buluyor. Bugüne kadar satılan en pahalı mantar da bu türden: Tamı tamına 330 bin dolar.

chocopologieChocopologie Knipschildt

Sadece ön sipariş üzerine üretilen ve yarım kilosu 2600 dolar olan bu özel çikolata, Danimarkalı çikolata fabrikası Knipschildt tarafından üretiliyor. El yapımı olarak üretilen bu çikolatalar, yüzde 70 oranında valtrhona kakaosu içeriyor.

 

imagesLux Gold Cupcake

Şeftali, şampanya reçeli, özel Chateau d’Yquem tereyağı ve 24 ayar altın yapraklarından yapılmış bu cupcake, 1250 dolara alıcı buluyor.

 

elmas havyarıElmas Havyar

Hazar Deniz’inde bulunan ve nesli tükenmek üzere olan Baluga balığının yumurtasından elde edilen Elmas Havyae’ın yarım kilosu 8400 dolar ve 15.500 doalr arası alıcı buluyor.

 

 

yubari kavunuYubari Kavunu

Aslından pazarlarda uygun fiyata da temin edilebilen Yubari Kavunu’nun , ilk iki mahsülü toplam 26.000 dolara alıcı buluyor. Bu kavunlar volkanik tüf oranı fazla toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunları. Ayrıca kusursuz bir küre şekline ve yumuşak kavuna sahip. Ama daha da önemlisi bu kavunun ilk iki mahsülüne sahip olmak Japonya’da büyük bir prestij olarak görülüyor.

Dansuke KarpuzDansuke Karpuzu

Siyah renkte olan ve yılda sadece 65 tane yetiştirilen Dansuke Karpuzu, hem rengi hemde kıvamıyla diğer karpuzlardan ayrılıyor. Japonya’da yatiştirilen ve bir tanesi ortalama 6100 dolardan alıcı bulan Dansuke karpuzu, imparatorların meyvesi olarak dikkat çekiyor.

 

Pizza-Royale-007-0Pizza Royale 007

2000 dolara satılan bu bu pizzanın içinde konyakta marine edilmiş ıstakoz, şampanyaya batırılmış havyar, sun blush denen özel domates sosu, iskoç somonu, geyik eti madalyonu, eski tarz vintage balzamik sirke ve 24 ayar altın gevrek bulunuyor.

 

frrozen haute cholateFrrozen Haute Chocolate

Dünyanın en pahalı ve egzotik 28 çeşit kakosunun  karışımı kullanılan  bu tatlının pahalı olmasının sebebi  içerinden bulunan altın ve elmaz. Bu tatlının içinden 5 gram altın bulunuyor. Yenilebilir altınla çevrelenmiş bir kadeh  içinde sunulan tatlının dibinde de 1 karat  elmasla  süslü 18 karatlık  altın bileyzik  yer alıyor. Üstü altına bulanmış krem şantiyle süslenen tatlı, kilosu  yaklaşık 5000 dolara satılan bir trüf ile sunuluyor. Bu bir kase tatlının bedeli ise 25.000 dolar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.