Alıç

Yöresel adları: Yemişen, akdiken, ekşi muşmula, edran, geviş Bitki özellikleri: 10m kadar yükselebilen ve 500-600 yıl yaşayabi len, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaçcıktır. Meyvesi 1-3 çe kirdekli, açık veya koyu kırmızı renklidir. Kuşburnu meyvesini andırır, ama onun dörtte biri kadardır ve yuvarlaktır. Batı ve Güney Anadoluda yaygındır. Kuşburnu bitkisinin bulunduğu yerlerde sıklıkla rastlanır.

Bileşim: Flavon türevleri, aminler, triterpen türevleri, tanen ve acı maddeler.

Toplama ve hazırlama: Çiçek ve yapraklar mayıs-haziranda, çi çeklenme aşamasında toplanır ve hemen kurutulduktan sonra, ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır. Meyveler, ağustos-eylülde, kızarıp olgunlaştıklarında toplanır ve iyice kurutulduktan sonra kullanıma hazırlanır. Çiçek, yaprak ve meyveler, her yıl yeniden toplanmalı ve bir önce ki yıldan kalanlar atılmalıdır.

Kullanım alanları ve biçimleri: Alıç, günümüzün çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarına karşı rahatlıkla kullanılabilir. Başarıya ulaşabilmek için gerekli olan uzun süreli ve hatta bazen sürekli kul lanımı kesinlikle hiçbir yan etki içermez. Sonuç genellikle etkileyici ve inandırıcıdır. Öncelikle, 40-50 yaşlarından sonra ortaya çıkan kalp ra hatsızlıklarında (örneğin Anjina pektoris) kullanılmalıdır. Kalp kas larının dejenerasyonunda ve koroner damarlardaki daralmalar nede niyle gerekli miktarda kanın kalbe ulaşamaması durumunda, tibbi te davinin yanı sıra alıç tedavisine de başlanılmalıdır. Alıç, zamanla olu şan pek çok kalp hastalıklarının tedavisinde mutlaka anımsanmalıdır. Henüz hastalık olarak tanımlanamayacak belirtilerde de, önleyici, ko ruyucu olarak kullanılmasında büyük yarar vardır. Ayrıca, kalp ritm bozukluklarında, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyetinde, kalp krizi sonrasında, yüksek kan basıncında, uygulanan tibbi tedavilerin alıç tedavisi ile de desteklenmesi çok olumlu sonuçlar verecektir. Ama, bu tedavilerde sabırlı ve uzun soluk lu olmak gerekir. Kısa sürede olumlu sonuç beklemek doğru olmaz. Önemli olan, altın değerindeki bu bitkiye inanmaktır. Ona inanın ve dört elle sarılın! Alıç şifalı bitki olarak ülkemizde pek tanınmaz. Bulunabilecek olan bitkinin de gerekli kalitede olmayacağı hemen hemen kesindir. En doğrusu, onu kişinin kendisi toplaması veya Avrupa ülkelerindeki ec zanelerden temin etmesidir. Bitkinin tentürü de bu tedavilerde damla biçiminde kullanılabilir. Günde 2-6 kere, 15-20 damla, dil üstüne alınır ve bir süre ağızda tutul duktan sonra yutulur. Bu tentür de yurt dışından sağlanabilir.

Demleme biçimi: İnce kıyılmış 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Bal ile tatlandırıldığında etkisi daha da artar. Şeker hastaları tatlandırmaz. Günde 2-3 bardak çay, yemek aralarında veya aç karnına içilir.

Yan etkiler: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Uzun süreli ve hatta sürekli kullanılabilir. Bağımlılık oluşturmaz

İÇİNDEKİLER: Trimethylamin Flavonoidler ,Aminler Terpenderpvat ,Tanen ,Sapo nin C vitamini Glikosid Kalsiyum Potasyum Sodyum

YAN TESİRİ: Az da yense çok da yense hiçbir yan tesiri yoktur. Meyvesinin fazlası karın ağrısı yapabilir.

ŞİFASI:

1) Kalp rahatsızlıkları Alıç meyvesi marmelat yapılıp yenmeye devam edilir ya da: Alıç çi çeği, yaprağı, oğul otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk ola rak içilmeye devam edilir.

2) Zayıflama kürü Abç çi çekleri kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. 3) Boğaz iltihabı Alıç çi çekleri kaynatılıp gargara yapılır ve içilmeye devam edilir

4) Sinirleri yatıştırıcı Alıç çiçekleri, kedi otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

5) Kabızlık giderici= Alıç meyvelerini yemek kabızlığı gide ir.

6) Kaşıntı Alıç yemek kaşıntıları giderir.

7) Damar tıkanıklığı Alıç meyvesi yemek, damarları genişletir.

8) Böbrek kumları Alıç meyvesi yemek böbrek kumlarını döker.

9) Uykusuzluk Alıç meyvelerini yatmazdan 1 saat önce ye mek uyku getirir.

10) Kalp çarpıntısı Alıç çiçeği ve yaprağı oğul otuyla bera ber kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye de vam edilir.

TAVSİYE: Alıç, iplere dizilerek sarı sarı ağa tesbihi görünü- Alıç ağacının karşıdan görün münde sokaklarda satılan, aslında kalp ilacı olan kıymetli bir meyvedir. İmalatçılar kuşburnu gibi marmelatını yaparsa çok büyü met yapmış olurlar

Alıntı / Kaynak Mustafa Özer tabiat eczanesi kitabı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.