Anason (Pimpinella anisum)

Yöresel adları: Enison, nanahan

Bitki özellikleri: Küçük beyaz çiçekli, 30-60cm yükseklikte, tüylü, bir yıllık bir kültür bitkisidir. Doğada aramamak gerekir. Bileşim: Herkesin tanıdığı, hoş, aromatik bir kokusu vardır. Genel de %2-4 oranında değişen uçucu yağdan kaynaklanır bu koku. Anet hol, uçucu yağın ana maddesidir. Ayrıca şeker ve albümin de içerir.

Toplama ve hazırlama: Bir kültür bitkisi olan anasonun doğada aranmasına gerek yoktur. Baharatçılardan satın alınabilir.

Kullanım alanları ve biçimleri: Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak kullanılmalıdır. Sürekli hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir. İştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kul lanılabilir. Uykusuzluğa karşı da denenebilir. Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilme lidir. Tadı ve kokusu hoş olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kay naklı ilaçlara aroma katkısı olarak da kullanılabilir. Anason çayı, yeter li olmayan anne sütünü arttırır. Başlangıçta, mide şişkinliğine ve gazına karşı anasonun yararların dan söz edilmişti. Evet, anason bu alanda oldukça rahatlatıcıdır, ama frenk kimyonu ondan da etkilidir. Öksürük tedavisinde de, anasondan önce rezene gelir. Belki anason etkinlik açısından bu iki bitkinin ge risinde kalabilir, ama onun öne çıkan özelliği de, tadının çok iyi olma sıdır. Bu nedenle, yetişkinler ve çocuklar için mide şişkinliği ve gazi na karşı hazırlanacak çaylarda, bu üç bitkinin eşit oranda karıştırılarak kullanılması çok daha yararlı olacaktır.

Anason çayı: Havanda hafifçe ezilmiş 1-2 çay kaşığı dolusu ana son, 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve demlenmesi için 8-10 dakika beklendikten sonra süzülür. Öksürüğe karşı, günde 2-4 bardak çay, bal ile tatlandırılarak içilir. Mide şişkinliğine karşı yine günde 2-3 bardak çay, tatlandırılmadan içilmelidir. Anasonun havanda hafifçe ezme işle mi, her çay demlenmesinde taze olarak yapılmalıdır. Anason, rezene, frenk kimyonu eşit karışımı çayı da, yukardaki gibi demlenir ve tatlandırılmadan, yemeklerden sonra 1 bardak içilir

ANASON (PIMPİNELLA ANİSUM) İÇİNDEKİLER: Anetol Yağ, Albümin Uçan yağ, Meyve şekeri,

YAN TESİRİ: Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.

ŞİFASI:

1) Anne sütünü artırıcı= Anason tohumu öğütülüp balla macun yapılıp yenir, anason tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

2) Gaz söktürücü Anason tek başına ya da naneyle beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir

3) Bebeklerde diş çıkarırken= 50 gr anason, 500 ve 150 gr zeytinyağı karıştırılıp su uçana kadar kay gr su natılır. Kalan yağ süzülüp saklanır. Bu yağla bebek diş çıkarırken pamukla diş etlerine sürülür, sancısı, ağrısı kesilir, diş de çabuk çıkar.

4) Sindirim kolaylaştırıcı= Anason, kimyon, nane ve rezene kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden sonra içilmeye devam edilir.

5) Bağırsak kolikleri= Anason tohumu, kekik ile bera ber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. 6) Mide bulantısı Anason tohumu nane ile beraber kaynatılıp içilir.

7) Tıkanıklık açıcı= Anason tohumu kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse, böbrek, me sane, karaciğer ve dalaktaki tıkanıklıkları açar.

8) Bronşit, öksürük balgamı= Anason tohumu kayna tılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

9) Astım, nefes darlığı= Anason tohumu, biberiye ve sinirli ot kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye de vam edilir.

10) Ağız kokusu= Anason tohumu çiğnenir.

11) Uykusuzluk Anason kaynatılıp balla tatlandırılarak gece yatmazdan 1 saat evvel içilir.

12) İltihap kurutucu= Anason tohumu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

TAVSİYE: Anason, yatıştırıcı, iltihap kurutucu, ağrı, sancı kesici, gaz söktürücü bir şifalı bit ki, bebeler için en çok başvurulan ilaç, yemekleri tatlandıran baharattır. Piyasa da panason diye satılan, gaz söktürücü papatya+nane+anason karışımıdır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.