HASTANIN HİSSETTİĞİ RAHATSIZLIKLAR

Bizzat hasta, kalbinin bazı arızalarını hissedebilir ve ona göre bir doktora görünmesi gerektiğini anlayabilir. Bunlar şunlardır:

Soluk soluğa kalma

Genellikle bir merdiven çıkma veya bir yük taşımadan sonra o kimseye nefesi yetmeyebilir. Kişi, sık sık hava alma ihtiyacı duyar. Pek tabiidir ki, merdiven çıkma, yük taşıma insanın yorulmasına ve bir süre sık nefes alma sına neden olur. Fakat bu duruma göre bir süre sonra geçmelidir. Soluk solu ğa kalma uzun sürerse, bu bir rahatsızlık işaretidir.

Ağrılar

Kalp hizasında duyulacak ağrılar üzerinde de önemle durulmalıdır. An cak bu nevi ağrılardan herkes paniğe kapılmamalıdır. Zira, kalp civarında hissedilecek ağrılar kalpten olabildiği gibi sinir, kas ağrıları veya midedeki gazlardan da ileri gelebilir.

Çarpıntı

Süratli bir konuşma veya acele merdiven çıkma gibi hareketlerin dışında, sağlıklı bir kimse kalbinin atışını pek hissetmez. Kalbin süratli ve kuvvetli vurması ve hastanın “kalbim çıkacakmış gibi çarpıyor” demesi normal bir olay değildir.

Çarpıntı çeşitli nedenlerden dolayı olabilir: Ağır ve fazia miktarda yemek yenilmesi midede aşırı gaza, buda kalp te çarpıntıya yol açabilir. Bu durumda hazımdan sonra çarpıntı geçer. Sıcak odada yatma veya oturma da çarpıntıya neden olur. Vücudumuzun herhangi bir yerindeki veya kalbin bizzat kendisindeki bir hastalıktan dolayı çarpıntı olabilir (Bk. Taşikardi). Gerekli ve dengeli bir beslenmenin olmayışı da çarpıntıya neden olabi Kansızlıktan da çarpıntı olabilir.

Kitaplardan derlenmiş bilgilerdir her zaman doktorunuza danışınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.