Biberiye (Rosmarinus officinalis)

Yöresel adları: Hasalban, kuşdili

Bitki özellikleri: Biberiye, bazen 2 metreye ulaşan yükseklikte, çalı görünümlü, gösterişli ve hoş kokulu bir bitkidir. Üstü pariak, altı tüylü ince uzun yaprakları her zaman yeşildir. Mart-mayıs aylarında, açık mavi-eflatun renkli çiçekleri açar. Öz yurdu Akdeniz bölgesidir. Ülkemizde Adana, Mersin, Tarsus, İskenderun yörelerinde, kuru ve güneşli sırtlarda yetişir. Ayrıca, bahçelerde ve saksılarda süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Bileşim: Uçucu yağ, tanen, acı maddeler, bitki asitleri ve kafur.

Toplama ve hazırlama: Yapraklar, çiçeklenmeden önce toplanıp, gölgede kurutulmalıdır. Bitkinin başlıca etkin maddesi olan uçucu yağın kaybına yol açmamak için, 35 derecenin üstündeki sıcaklıklardan kaçınılmalıdır. Biberiye, şifalı bitki satıcılarından satın alınabilir.

Kullanım alanları ve biçimleri: Sindirim sisteminde oluşan aksaklıklarda, kramplar eşliğindeki mide, bağırsak ve safrakesesi rahat sızlıklarında içten, kas ve eklem romatizmasında dıştan kullanımda etkilidir. Sinir sistemini dengeler ve kan dolaşımını güçlendirir. Özellikle alçak kan basıncına karşı kullanılmalıdır. Kronik güçsüzlüklerde, romatizma ve gut hastalıklarında rahatlıklar sağlar. Genel güçlendirici olarak, biberiye katkılı banyolar çok iyi sonuçlar verir. Ama uykusuzluk sorunu olan kişilerin bu banyoları sabah saatlerinde almaları doğru olur. Çünkü biberiye, uyarıcı olarak da çok etkilidir. İçten yapılan tedavilerde, bitki çayı kadar, bitki şarabı da başarılı sonuçlar verir. Mikrobik hastalıklardan ve gripten sonraki güçsüzlük hal lerinde, içten çay tedavisi ile kişi kısa sürede güç kazanabilir. Kas ve eklem romatizmasına karşı, bitki tentürü ile yapılan friksiyonlar ve kompresler büyük rahatlıklar sağlar. Ayrıca, biberiye şarabının potenz arttırıcı etkiye sahip olduğu da varsayılır. Ama ille de kısa sürede sonuca ulaşmak için yüksek dozajlarda kullanılmamalıdır!

Biberiye çayı: 1-2 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10-12 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. Tatlandırılmadan, günde 2-3 bardak içilebilir.

Biberiye banyosu: 50-60 gr ince kıyılmış bitki, 1-2 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 15-20 dakika demlenmeye bırakılır, süre sonunda süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır.

Biberiye şarabı: Alkol oranı yüksek, kırmızı veya beyaz 1 litre şaraba, 10 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki eklenir. Şişe zaman zaman çalkalanarak, 5-6 gün bekletildikten sonra süzülür. Serinde tutul malıdır. Yemeklerden sonra, 1-2 likör bardağı yeterlidir. Daha fazlası içilmemelidir. Önemli olan sürekliliktir.

Biberiye tentürü: Geniş ağızlı, 1 litrelik bir şişe yarıya kadar, ince kıyılmış bitkiyle doldurulur ve üstüne 70 derecelik etil alkol eklenir. Arada bir çalkalanarak, 10-14 gün boyunca bekletildikten sonra, tülbentten geçirilerek süzülür. Friksiyon ve kompreslerde kullanılır.

Yan etkiler: Önerilen dozajlar aşılmadıkça, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ama, uçucu yağların mide ve bağırsakları tahriş edebileceği düşünülmelidir. İşte özellikle bu nedenle dozajların aşılmaması gerekir. Kan basıncını hafifçe yükseltebilir. Hamilelerin bitki çayı içmemeleri doğru olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.