Ceviz (Junglasns regia)

Bitki özellikleri: Ceviz ağacı, 20-25 metre kadar yükselebilen gösterişli bir ağaçtır. Genellikle bahçelerde, tarlalarda, bazen de ormanlık alanlarda yetişir. İri, koyu yeşil renkli, çevreye aromalı hoş bir koku yayan yapraklarını kışın döker. Meyvesini tanıtmaya gerek yoktur, çünkü onu herkes tanır ve drog olarak kullanılmaz.

Bileşim: Tanen, uçucu yağ, juglon, C vitamini

Toplama ve hazırlama: Drog olarak kullanılan organ yapraklardır. Haziranın güneşli bir gününde toplanıp, hemen, gölgelik ve havadar bir yerde kurumaya bırakılmalıdır.

Kullanım alanları ve biçimleri: Yaprakların ve yeşil meyve kabuklarının içerdiği juglon maddesi, saçları ve deriyi kahverengine boyar. Ceviz yaprağı ve soğan kabuğu karışımının kaynama suyu ile, pamuklu ve yünlü kumaşlar kızıl-kahverengi bir renge boyanabilir. Ama ceviz yaprağı, içerdiği başlıca etkin madde olan tanen sayesinde, tüm mukoza iltihaplarında, içten çay içimi ve dıştan gargara, çalkalama ve yıkama yoluyla başarıyla kullanılabilir. İshalde tahriş olan bağırsak mukozası, iltihaplı mide mukozası, ağız içi mukozası ve dişetinde, hatta kirpiklerde oluşan iltihaplanmalar bile ceviz yaprağı çayı ile tedavi edilebilir. Bitki çayının çok başarılı olduğu başka bir alan da egzama, ergenlik sivilceleri ve soğuktan kaynaklanan deri deformasyonları gibi rahatsızlıklardır. Ayrıca, meşe kabuğu, papatya ve ceviz yaprağı eşit karışımının kaynama suyuyla yapılan oturma banyoları, basur memelerinin tedavisinde çok başarılıdır. Bu uygulama için, 1-2 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki karışımı, 1 litre suda 1 saat kadar bekletildikten sonra, 8-10 dakika hafif ısıda kaynatılır ve süzülür. Bu kaynama suyu, 1-2 litre sıcak suya eklenerek kul lanılır.

Genç kızların ergenlik sivilceleri ve adet zorluklarına karşı, toz haline getirilen drog, bal ile karıştırılarak kullanılır. Gün boyuna yayarak, yemeklerden bir süre önce 1-2 tatlı kaşığı alınır. Ayrıca bitki çayı, iştah açıcı, güç kazandırıcı ve kan şekerini düşürücü etkilere de sahiptir.

Ceviz yaprağı çayı: 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca, öğün aralarında olmak üzere 2-3 bardak içilir. Tatlandırılmamalıdır.

Yan etkiler: İçerdiği tanen maddesi, duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.