Dereotu (Laurus nobilis)

Yöresel adları: Dereotu, durak otu, turakotu

Bitki özellikleri: Yemeklere çeşni katmak ta kullanılan, herkesin tanıdığı bir kültür bitkisidir. Tedavi amaçlı kullanılan organı meyveleridir (tohum). Baharatçılardan veya tohumculardan satın alınabilir. Doğada zehirli benzerleri olduğu için, toplamaya kalkışılmamalıdır.

Bileşim: Carvon içerikli uçucu yağ, sabit yağ, amin, müsilaj, reçine, tanen

Kullanım alanları ve biçimleri: Sindirimi güçlendirici, gaz söktürücü, kramp çözücü, anne sütünü arttırıcı ve sürekli hıçkırığı önleyici özellikleri vardır. İltihaplı rahatsızlıklarda da yararlı olur. Öksürüğe ve baş ağrısına karşı denenmesi gerekir. Yutulan hava ile oluşan mide gazlarına karşı, (örneğin) 50′ gr dereotu, 20′ gr anason, 20′ gr melekotu kökü ve 30’ar rezene karıştırılır. 1 tatlı kaşığı dolusu, havanda hafifçe ezilmiş bitki harmanı, 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Tatlandırmadan içilmelidir. Kötü ağız kokusu, dereotu tohumu çiğnendiğinde yok olur. Yeşil sap ve yapraklarla demlenen çay, uykusuzluğa karşı çok etkilidir. 2 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış yeşil dereotu, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. İsteyen biraz bal ile tatlandırılır, ama içimi tatlandırmadan daha iyidir. Yatmadan yarım saat önce, sıcak içilmelidir.

Dereotu çayı: 1-2 çay kaşığı dolusu, havanda hafifçe ezilmiş dereotu tohumu, 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Tatlandırmadan içilmelidir. Dereotu tohumu genelde, anason, rezene ve frenk kimyonu ile eşit oranda karıştırılarak da kullanılabilir. Bu çaylar, günde 2-3 bardak, yemeklerden önce veya sonra içilebilir. Aşırı gaza karşı veya anne sütünü arttırmak için, çay suyu yarı yarıya şarapla karıştırılıp, hafif Isıda 2-3 dakika kaynatılıp, 5-6 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülür. Bu çay, idrar söktürücü olarak da kullanılabilir. Tatlan durulmamalıdır.

Yan etkiler: Önerilen dozlar açılmadığında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.