Fasulye (Phaseolus vulgaris)

Bitki özellikleri: Pek çok değişik türü olan fasulyenin tanıtılması herhalde gerekmez. Tüm fasulye türleri, tedavi edici etkinlik açısından eşittir. Ama yine de, onun genelde bilinmeyen, dikkat edilmesi gereken tehlikeli bir yönü vardır! Tam olarak olgunlaşmamış fasulyenin meyveleri ve kabukları, çiğ durumda zehirlidir! Sebzeleri pişirmeden yiyenler dikkatli olmalıdır.

Bileşim: Trigonellin, cholin, orginin, asparagin, silisik asit, fosfor asitleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum.

Toplama ve hazırlama: Eylülde, yeşil rengi sarıya döndüğünde, hiçbir lekesi olmayan fasulyeler toplanır. Tedavi amaçlı kullanılacak olan kabuklar gölgede kurutulur ve kullanım için ince kıyılır.

Kullanım alanları ve biçimleri: Bilimsel olarak kanıtlanmış başlıca özelliği, idrar söktürücülüğüdür. Aynı zamanda, mesane taşı ve kumu oluşmasına karşı önlem olarak da kullanılabilir. Kalp ve böbrek hastalığından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce, mutlaka doktora danışmak gerekir. Ama ergenlik sivilcelerine karşı gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Hatta, bu konuda oldukça başarılı olduğu da söylenebilir. Ayrıca, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da kullanılabilir. Tüm bu tedaviler bitki çayı içimi ile yapılır.

Fasulye kabuğu çayı: 1 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kabuk. 1 bardak suya eklenir, 1-2 dakika hafif ateşte kaynatılır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Tatlandırılmadan, öğünler arasında, günde 2-3 bardak içilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.