Kabak (Cucurbita pepo)

Yöresel adları: Sakız kabağı (C. pepo), helvacı kabağı ve kestane kabağı (C. maxima), balkabağı (C. mocshata)

Bitki özellikleri: Kabak bitkisinin kocaman meyvelerini kim tanımaz ki! Kabuğu gri-kirli sarı, eti beyazımsı veya sarı-turuncu olan meyveler, tatlı ve yemeklerde kullanılır. Bizi ilgilendiren organ ise çekirdeklidir.

Yani kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğini kuruyemişçiler satar. Tedavi edici etki açısından, iri çekirdeklerin küçüklerden daha etkin olduğu düşüncesi hakimdir. Bileşim: Bolca sabit yağ, biraz uçucu yağ, albümin, asitler, özellik le E vitamini ve hormon tipi maddeler.

Kullanım alanları ve biçimleri: Kabak çekirdeği öncelikle, prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğuna karşı kullanılır. Tabi ki, yalnızca kabak çekirdeği yenerek prostatın tedavi edilebileceğini düşünmek çok yanlış olur. Bu tedavi yöntemini yalnızca, uygulanmakta olan tibbi tedaviyi destekleyici olarak görmek gerekir. Ama kabak çekirdek şeğinin bu destek görevini başarılı bir biçimde yapabileceğine inanılan malıdır.

Ayrıca, prostatın büyümemesi için alınabilecek önlemlerin başlıcalarından birinin kabak çekirdeği yemekten ibaret olduğunun bilinmesi de çok büyük yarar vardır. Dünyanın her yerindeki, konunun uzmanı pek çok ünlü tıp otoritesi, kabak çekirdeği tedavisini destekle inekte ve önermektedir. Günde 1-2 avuç çekirdek yeterlidir. Bu konu ile ilgili, kabak çekirdeği katkılı ilaçlar pek çok ülkede kullanımdadır

Kabak çekirdeği ayrıca, bağırsak kurtlarına ve şeritlerine karşı da başarıyla kullanılabilir. Bu tedavi, 4-5 günlük bir kür olarak uygulandığında, sonuç genellikle kesindir. Günde bir kere, dış kabuğu ayıklanmış ve ezilmiş 30-40 gr çekirdek içi, sütle karıştırılarak yenir. Sü renin sonunda, bağırsakların hızla boşaltılmasını sağlamak için güçlü bir müshil, örneğin 1-2 kaşık hint yağı içmek gerekir. Bu dozaj çocuklarda azaltılmalıdır.

Kabak çekirdeği, kurtları ve şeritleri öldürmez, ama hareketsiz hale getirir. İşte bu durumdan yararlanılarak, parazitler hızla dışarı atılabilir. Zararlı yanı olmayan bir yöntemdir. Kabak meyvesi ile hazırlanan komposto ve marmelâtlar, duyarlı böbrekleri büyük ölçüde rahatlatabilir. Kabak kompostosu, hamilelikte sıkça görülen mide bulantılarını azaltır veya durdurur. Kabak çekirdeği çayının kan şekerini düşürücü etkisinden söz edilir hep. Bu iddianın gerçekliği henüz kanıtlanabilmiş değildir, ama herhalde denenebilir.

Yan etkiler: Kabak meyvesinin ve çekirdeğinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.