Lahana (Brassica oleracea)

Bitki özellikleri: Lahana hakkında ne söylenebilir ki! Sebze olarak her evde sevilerek kullanılan beyaz lahananın çok önemli iyileştirici özellikleri eski çağlarda da bilinirdi. Ama onun bu özellikleri ancak 1950 sonrasında yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlandı.

Bileşim: %92 su, mineraller, vitaminler, nişasta, biraz acı madde, hardal yağı glikozu ve organik asitler. Ama en önemlisi, “anti ulcus faktör” olarak bilinen, ama aynı zamanda da bir vitamin olduğuna inanıldığı için, U vitamini olarak adlandırılan maddedir.

Kullanım alanları ve biçimleri: Lahananın, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinin tedavisinde çok etkili olduğu, bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Bu tedavi, 4-5 hafta süreyle, lahana özsuyu içilerek yapılabilir. Lahana özsuyu, taze yaprakların mutfak robotundan geçirilmesiyle elde edilir. Kendine özgü bir kokusu ve basit bir tadı vardır. Hasta kişi, hafif diyet besini alır ve yemeklerden sonra olmak üzere, gün boyunca toplam 1 litre lahana özsuyu içer. Kişiye özgü rahatsızlıklar, mide yanması ve mide ağrıları, bu tedavi sayesinde kısa sürede son bulur.

Lahana özsuyu genelde rahatsız edici değildir. Ama ender de olsa, bazı bünyelerde şişkinlik, yani gaz yapabilir. Ama içilecek bir bardak kimyon çayı bu rahatsızlığa son verecektir.

Aynı zamanda, ince ve kalın bağırsak iltihapları da lahana özsuyu ile tedavi edilebilir. Lahananın içerdiği, U vitamini olarak da tanımlanan etkin madde sayesinde gerçekleşiyor bu olumlu sonuçlar. Öteki tüm yeşil bitkilerde de bulunan bu etkin madde, yalnızca lahanada etkinliğinin doruğuna ulaşmış durumdadır. Ama burada en önemli ve unutulmaması gereken konu, 4-5 hafta sürmesi gereken bu kürde, çiğ lahananın taze sıkılmış öz suyunun kullanılması gereğidir.

Lahananın başlıca etkin maddelerinden biri de laktik asittir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilere sağlıklı bir yaşam ortamı sağlanmasında bu maddenin çok önemli işlevleri vardır. Genelde, çiğ lahananın salata biçiminde bolca yenmesi bu açıdan büyük yararlar sağlayacaktır. Özellikle, çeşitli kimyasal ilaçlar kullanımı sonucu olarak bağırsak dengesi yitirildiğinde lahana tüketimine ağırlık vermek yarar li olacaktır. Bolca lahana salatası yenerek ve özsuyu içilerek, ergenlik sivilceleri, bronşiyal nezle, bağırsak tembelliği ve hatta romatizmal rahatsızlıklara karşı olumlu sonuçlar alınabilir.

Lahana, dıştan kullanımda da çok önemli işler başarabilir. Öncelikle, bir türlü iyileşmeyen açık baldır yaralarında, lahana yaprağı kompresi ile, şaşırtıcı iyileşmeler sağlanabilir. Kalın damarları ayıklanan yaprak, merdane veya bir şişe ile ezildikten sonra yaranın üstüne yatırılır ve gevşekçe bağlanır. Günde 2-3 kere değiştirilir bu kompres. Ama her seferinde yaranın temizlemesi gerekir. Bu işlem yenilendikçe, yaradaki iltihap ve kötü kokular azalacak ve sonunda yara kapanacaktır. Aynı yöntemle, zona, dolama ve yanıklar da tedavi edilebilir. Kanıtlanmamış olduğu halde, lahananın kan şekerini düşürdüğüne de inanılır. Zararı olmayacağına göre, denemek yararlı olabilir.

Yan etkiler: Lahananın bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak, özellikle çiğ yendiğinde, bazı duyarlı midelerde şişkinliğe yol açabilir. Bu durumda içilecek bir bardak kimyon çayı rahatlatacaktır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.