Melekotu kökü (Angelica archangelica)

Bitki özellikleri: Gerçek melekotu kuzey Avrupa’da ve kuzey Asya’da yetişir. Anadoluda yetişen türü, yabani melek otu (angelica sylvestris) olarak tanımlamak gerekir. 2 metreye kadar yükselen, şemsiye biçimli pembe-beyaz çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Kalın ve yuvarlak sapın içi boştur ve kırmızı rengi uçlara doğru koyulaşır. Zehirli benzerleri olduğu için, çok iyi tanımayanların kesinlikle toplama ması gerekir. Drog olarak kullanılan organ köktür.

Bileşim: Uçucu yağ (angelicae), angelica asiti, osthol, iso imperatorin, furanocoumarins, nişasta, tanen, reçine, acı madde (sesquiterpe ne) ve şeker. Toplama ve hazırlama: Kesinlikle tanımayan toplamamalıdır! Drogun gerekli tüm koşullara uygun olduğuna emin olmak isteyen kişi, onu yurtdışından, örneğin Almanyadan satın almalıdır.

Kullanım alanları ve biçimleri: Etkili bir acı madde drogu olduğu için, öncelikle sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklara karşı kullanılmalıdır. Melekotu kökü, iştah açar, sindirim sistemini uyarır ve öncelikle bağırsaklarda dezenfektan etki yaparak, mayalanmayı, gaz oluşumunu önler ve safra kesesi salgılarını arttırır. Hafif kramp çözücü etkisi vardır.

Kanı temizler, idrarı arttırır ve terle tir. Zayıf midelere, duyarlı bağırsaklara, yorgun kalplere, yıpranmış sinirlere ve uykusuzluğa karşı önerilir. Mide şişkinliğine karşı etkilidir. Yemeklerden yarım saat önce, 1 bardak çay içilmelidir. Mide asiti azlığına karşı, melekotu-centiyane eşit karışımı çayından, 2-3 saatte bir, 2 yemek kaşığı alınmalıdır. Bu karışımın tadı oldukça acı olduğu için, böyle küçük miktarlarda alınması doğru olacaktır. Mide ve bağırsak ülserinde melekotu kullanılmaz! Ama romatizma ve gut hastalıklarında rahatlıklar sağlayabilir.

Melekotu kökü çayı: 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kök, 1 bardak suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 2-3 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak, oldukça sıcak ve tatlandırmadan içilir.

Yan etkiler: Fazla miktarda uçucu yağ içeren drogların kullanımın da her zaman dikkatli olmak, önerilen dozaj lara uymak gerekir. Melekotu, uzun süreli kullanımlarda, güneş ışığına karşı duyarlılık oluş turur. Bilinen başkaca bir yan etkisi yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.