Oğul Otu (Melissa officinalis)

Yöresel adları: Limon nanesi, melisa otu, kovan otu

Bitki özellikleri: 30-80 cm yükseklikte, dört köşe saplı, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Tüylü yaprakları oval, saplı ve kenarları dişlidir. Haziran-ağustos döneminde açan çiçekler, iki dudaklı, pembe-beyaz renklidir. Limonunkini andıran, iç açıcı bir kokusu vardır. Kokulu olmayan türler tedavi amaçlı kullanılmaz. Öz yurdu doğu Akdeniz bölgesidir. Avrupa’da, tedavi alanında kullanılmak üzere yetiştirilir.

Bileşim: Citral içerikli uçucu yağ, citronellol, linalool, mineraller, acı madde, tanen. Toplama ve hazırlama: Yapraklar, çiçeklenmeden önce toplanır. Çünkü, kendine özgü limon kokusunun önemli bölümünü, çiçeklenmeden sonra yitirir. Gölgede kurutulur ve ince kıyılır.

Kullanım alanları ve biçimleri: Oğul Otu yaprağının başlıca özelliği yatıştırıcı etkisidir. Bu etki, çok güçlü olmamasına karşın, pek çok yatıştırıcı ilacın yerini rahatlıkla doldurabilecek niteliktedir. Bu etkinliği nedeniyle drog, öncelikle uykuya dalma zorluklarında, huzursuzluk ve sinirlilik hallerinde, işlevsel kalp rahatsızlıklarında kullanılmalıdır. Aynı doğrultuda, sinirsel kaynaklı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı hazırlanan çay, bal ile tatlandırılır ve yatmadan önce, sıcak içilir. Bitki çayının, soğuk algınlığına ve gribe karşı önlem olarak kullanılması doğru olur. Çünkü o, organizmayı dengeler ve savunma gücünü arttırır.

Oğulotu ayrıca, mikrobik hastalıklara karşı da kullanılabilir. Örneğin, herpes virüsünün yol açtığı iltihaplanmalara karşı. Bu nedenle, nanenin kullanıldığı pek çok yerde oğulotu da kullanılabilir.

Oğul Otu çayı: 2-3 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Kesinlikle kaynatılmamalıdır. Balla tatlandırılarak, günde 2-4 bardak çay içilebilir. Şeker hastaları tatlandırmaz.

Yan etkiler: Oğul Otunun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.