Pelin Otu (Artemisia absinthium)

Yöresel adları: Akpelin, acıpelin, büyük pelin Bitki özellikleri: Bir metre yüksekliğe kadar ulaşan sap, bitkinin tümünde olduğu gibi, sık tüylüdür. Yapraklar parçalı, gri-yeşil renklidir. Yuvarlak top çiçekler, aşağı doğru sarkan sarı salkımlar oluştururlar. Aromalı keskin bir kokusu ve baharatlı acı bir tadı vardır.

Bileşim: Thuyon, thuyol, artabsin içerikli uçucu yağ, absinthin içerikli acı madde, tanen.

Toplama ve hazırlama: Temmuz-eylül arasında, çiçekli ve yaprak li üst bölümler kesilir, demetlenerek, gölgelik bir yere asılarak kurutulur. Daha sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

Kullanım alanları ve biçimleri: Pelin Otu, amara aromatica grubu acı madde drogudur. İştahsızlık, sindirim zorlukları ve safra kesesi rahatsızlıklarına karşı etkisiyle ünlüdür. Yetersiz asit salgılı mide lerdeki mukoza iltihabına ve kronik mide mukozası iltihabına karşı kullanılabilir. Mide duvarı ve safra yolları kaslarının esnekliğini arttırır. İştah açması beklendiğinde yemekten önce, sindirimi uyarması beklendiğinde yemekten sonra 1 bardak bitki çayı içilmelidir. Pelinotu çayını tatlandırmaya çalışmamak gerekir; çünkü başarı şansı yoktur. Ayrıca, tatlandırıldığında etkisi azalır. Safra Kesesi duyarlı kişiler, günde yalnızca 1 bardak pelin otu çayı içtiklerinde, büyük rahatlık duyacaklardır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı da hafif etkilidir. Nekahet devrinin kısalmasını sağlar, organizmayı güçlendirir. Pelinotu genel olarak, organizmanın savunma gücünü ve safra kesesi salgılarını arttırır. Ağrılı adet görmeye karşı kullanılabilir. Adet kanaması artar ve böylece ağrılar diner. Mide ve bağırsak ülserinde ve ağır böbrek hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Pelin Otu çayı: 1-2 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Soğutulmadan içilmelidir. Nane ile karıştırıldığında etkisi artar.

Yan etkiler: Önerilen dozlar aşılmadığında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Hamileler kullanmamalıdır. Uzun süreli kullanılmamalıdır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.