Menopoz

Belirtiler: Adet kanamaları giderek düzensizleşir ve sonra tümüyle kesilir. Terleme eşliğinde ateş basmalar, iç daralmaları, korku, baş ağrısı ve saç dökülmesi başlıca belirtilerdir. Ayrıca, cinsel isteksizlik de görülebilir. Bu genel durum, salgı sisteminde ve metabolizmada oluşan dengesizlikten kaynaklanır.

Nedenler: 40-45 yaşlarında, yumurtalıklar hormon üretimini azaltmaya başlar. Ama, beyindeki iki önemli hormon dengeleyici merkez (hipotalamus ve hipofiz), işlevlerini bir süre daha sürdürürler. Bedensel ve ruhsal sıkıntılara yol açan işte bu dengesizliktir. Ama, üreme yeteneğinin yitirilmiş olması kabul edilebileceği oranda, sıkıntılarda azalma görülür.

Çözümler: Menopoz döneminde uyku ihtiyacı farklılıklar gösterir. Eski uyku alışkanlıklarını zorla da olsa sürdürmeye çalışmamak, arada bir şekerleme yapmak doğru olur. Kahve, sigara ve alkol tüketimi azaltılmalıdır. Özellikle kahve, ateş basmasına neden olabilir. İç açıcı, ferahlatıcı kokular rahatlatır. Sentetik olmayan, doğal kaynaklı kokular yeğlenmelidir. Bağırsakların düzenli biçimde boşaltılması da rahatlık sağlar.

Ökseotu çayı, uzunca bir süre içildiğinde, menopoz dönemine ait tüm sıkıntıları hafifletebilir. Üç hafta boyunca, günde 1-2 bardak içilir. Aradan bir hafta geçtikten sonra, yine üç haftalık bir kür uygulanır. Sıkıntıların azalması, uygulanan kür süresinin uzunluğu ile orantılıdır. Daha çok bilgi için, kitaptaki ilgili bölüme bakın.

Civanperçemi çayı, dölyatağı ile ilgili tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi, menopoz dönemine ait sıkıntılarda da rahatlatıcıdır. Günde 1-3 bardak çay, aç karnına, tatlandırılmadan içilir. Daha çok bilgi için, kitaptaki ilgili bölüme bakın..

Kediotu tentürü, olağanüstü yatıştırıcı ve canlılık verici özelliklere sahiptir. Bu iki aynı özelliği bünyesinde içeren ender bitkilerdendir. Günde 3-5 kere, 1-2 çay kaşığı dolusu tentür, biraz suya karıştırılarak alınır. Daha çok bilgi için, kitaptaki ilgili bölüme bakın.

Adaçayı, terlemeyi azaltır ve organizmayı güçlendirir. Günde 1-2 bardak çay, biraz balla tatlandırılarak veya tatlandırmadan içilir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.