Beyaz Ballıbaba (Lamium album)

İngilizce: White deadnettle

Tentür : Lamium album D3 D6. Tentür. 3:4 çiçek ve 1:4 yaprak ölçüsüyle hazırlanır ve gereğine göre seyreltilir. Toplama/kurutma : Isırganotunun bulunduğu yerlerde yetişir. Mart-nisan döneminde çiçeklenir. Çiçekler tam geliştiklerinde, çanaklarından ayrılarak, genç yapraklarla birlikte toplanır. Gölge ve havadar bir yerde iyice kuruduktan sonra, yapraklar ince kıyılır ve 4:3 çiçek / 1:4 yaprak oranına göre harmanlanır ve hava almayan kaplarda saklanır. Sarı ballibaba da aynı amaçla kullanılabilir.

Bileşim: Saponin, müsilaj, tanen, uçucu yağ, flavon glikozitleri. Etkileri: Adet öncesi ağrıları, her tür böbrek hastalıkları, üst solunum yolları iltihabı, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, beyaz akıntı.

Kullanım alanları: Böbrek hastalıklarında ve işlev bozukluklarında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında, adet öncesi ağrılarında ve beyaz akıntıda, deri hastalıklarında, kansızlıkta ve iştahsızlıkta başarıyla kullanılabilir. Yaşlıların uykusuzluklarına karşı, bol miktarda balla tatlandırılarak denenebilir. Şeker hastaları tatlandırmaz. Kolay iyileşmeyen yaralarda ve beyaz akıntıda, dıştan kompresler, yıkamalar ve oturma banyoları biçiminde kullanılır.

Kullanım Biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında yudumlanır.

Karışımlar: Ağır böbrek hastalıklarına karşı, altınbaşak, yoğurtotu(yapışkanotu) ve beyaz ballıbaba eşit oranda karıştırılır. Günde 2-3 bardak çay yeterlidir. Öteki rahatsızlıklara karşı ise civanperçemi ile eşit oranda karıştırıldığında etkisi daha da artar. Bu karışımların demlenmesi de yukarıda belirtildiği gibidir.

Tentür kullanımı: Lamium album D3’ten D6’ya kadar herhangi bir seyreltiden, günde pek çok kere 10-15 damla alınır. Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.