Bademcik iltihabı (anjin)

Ebegümeci: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ebegümeci, bir bardak soğuk suda 12 saat demlendirildikten sonra ısıtılır ve süzülür. Gün boyuna yayılarak 2-3 bardak sıcak çay yudumlanarak içilir. Bir kerede demlenen günlük çay miktarı bir termosta sıcak olarak muhafaza edilebilir.

Adaçayı: Bademcik iltihabında adaçayı, dıştan kompres, gargara ve çay içimi biçiminde kullanılabilir.

Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış adaçayı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca ılık çayla pek çok kere gargara yapılır. Arada bir de birkaç yudum adaçayı tabi ki içilmelidir.

Adaçayı kompresi: Bademcik iltihabında ve boğaz hastalıklarında dıştan yapılan adaçayı kompresleri çok önemli yararlar sağlar. Adaçayı ile boğaza sıcak kompresler uygulanır. Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış adaçayı, yarım litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 1-2 dakika demlendikten sonra süzülür. Çaya batırılan temiz bir bez biraz sıkılarak boğaza sarılır ve sık sık çaya batırılarak tazelenir. Ama kompresin ve boğazın mutlaka sıcak tutulması gerekir. Bunun için, kompresin üstü kuru bir bezle veya atkıyla örtülmelidir.

Atkuyruğu: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış atkuyruğu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Ilık atkuyruğu çayı ile gün boyunca sık sık derin gargaralar yapılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.