Bağırsak asalakları

İnsan bağırsağında çoğunlukla, solucan(askaris), şerit(cestodes), ve iğne solucani(oxyuris) türü asalaklar yaşar.

Şeritler: İnsan bağırsağında yaşayan şeritler metrelerce uzunluğa ulaşabilirler. Bu asalaklar insan bedenine yalnızca çiğ sığır eti yenildiğinde ulaşabilirler. Bu gerçeği anlayabilmek için, şeritlerin oluşum evresini bilmek gerekir. Bağırsaklarında şerit olan bir insanın dışkısında dişi ve erkek şerit yumurtaları bulunur. Bu dışkılar gübre olarak yeşil alanlara ulaştığında, bu yumurtalar oralarda otlayan sığırların bedenine ulaşır ve böylece hayvanların kas yapısında şerit embriyonları oluşur. Daha sonra bu embriyonlar, yeterince pişirilmemiş sığır etinin içinde yeniden insan bağırsağına ulaşırlar. Embriyon, topluiğne başı büyüklüğündeki kafasıyla bağırsak duvarına kenetlenir ve konuğu olduğu ev sahibinin besinlerini emmeye başlar.

Bu durumdaki kişide pek çok rahatsızlıklar oluşur: Düzensiz dışkılama, iştahsızlık, halsizlik ve kansızlık. İçinde yumurtaların bulunduğu şeridin bedeninden zaman zaman kopan bölümler dışkıyla birlikte yeniden dış dünyaya ulaşırlar. Oluşum evresi böylece yeniden başlar. Solucan: Yer solucanını andıran, 15-40cm uzunluğundaki bağırsak solucanları, üzerinde solucan yumurtaları bulunan sebze ve meyvelerin iyice yıkanmadan yenmesiyle bağırsaklara ulaşırlar. Karın ağrısı, kusma, bazı özel durumlarda bağırsak tıkanması veya sarılık gibi rahatsızlıklara yol açabilirler. Bağırsak solucanlarından kurtulmak için, bir bağırsak kürü kaçınılmazdır.

İğne solucanı: İğne solucanları insanın ince bağırsağında yaşarlar. Anüs çevresinde biriken iğne solucanı yumurtaları herhangi bir yolla ağza ulaşırlarsa, yeni bir enfeksiyon oluşabilir. Özellikle bu nedenle, her dışkılamanın ardından anüsün iyice yıkanarak temizlenmesine ve yemeklerden önce ellerin sabunla iyice yıkanmasına özen göstermek gerekir. bağırsak asalaklarının tedavisi

Ayısarımsağı: Midemizi ve bağırsak sistemimizi tedavi edici özellikleri sayesinde, ayısarımsağı bağırsaklarımızı asalaklardan da kurtarabilir. İlkbaharda toplanan taze yapraklar iyice yıkanıp ince kıyıldıktan sonra çiğ olarak tüketilebilir. Aynı maydanoz gibi, tüm yemeklerin üstüne serpiştirilebilir, ayrıca tereyağlı ekmek üstünde de yenebilir. Ayısarımsağı yaprakları salatalarda kullanılabilir veya ispanakla karıştırılarak yemeği pişirilebilir.

Ayısarımsağı tentürü: Ayısarımsağının tedavi edici gücüne bütün yıl boyunca sahip olabilmek için, bitkinin tentürü hazırlanabilir. Bir şişe, ince kıyılmış yapraklarla veya bitkinin ince kıyılmış soğanıyla oranında doldurulur ve üzerine 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir. Şişenin çalkalanabilmesi için biraz boşluk bırakılmalıdır. Şişe en az iki hafta sıcak bir ortamda bekletilirken arada bir çalkalanır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli şişelerde muhafaza edilir. Böyle hazırlanan tentürden, günde 4 kere, 10-15 damla, yarım kahve fincanı ılık suya eklenerek alınır.

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeği, iğne solucanlarına karşı çok eski zamanlardan beri kullanılan bir ilaçtır. Çocuklar günde 10-15 tane, yetişkinler ise 20-30 tane ayıklanmış kabak çekirdeği yerler. Kabuk ayıklanırken, iç çekirdeğin üstündeki zarın yitirilmemesine dikkat edilmelidir. Çekirdekler çok iyi çiğnendikten sonra yutulur. Bir saat sonra da yarım çay kaşığı hintyağı içilir.

Şerit tedavisinde çekirdek miktarının arttırılması gerekir. Başka hiçbir şey yenmeden, 80-100 tane kabak çekirdeği, dört eşit porsiyona ayrılarak, belirli aralıklarla gün boyuna yayılarak, çok iyi çiğnendikten sonra yutulur. Her porsiyonun yutulmasından bir saat sonra bir çay kaşığı veya bir tatlı kaşığı hintyağı içilir. Bu kür, başarıya ulaşılana kadar yinelenebilir, hiçbir yan etkisi yoktur.

Bağırsak solucanlarına karşı çiğ havuç ve çiğ pancar etkilidir. Bu sebzeler yenirken çiğ lahana özsuyunun da içilmesiyle etki artar. Bağırsak solucanlarından kısa sürede kurtulabilmek için ayrıca, içinde sarımsak, karaturp veya soğan pişirilmiş süt, elden geldiğince sıcakken, yudumlanarak içilir.

Aynısafa: Bir yemek kaşığı dolusu aynısafa çiçek yaprağı, bir bardak dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Bu bir bardak çay gün boyuna yayılarak yudumlanır.

Ekşiyonca: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış taze yaprak, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

İsveç Şurubu: Yukarıda önerilen bitki çaylarından birine eklenerek, günde 2-3 tatlı kaşığı dolusu İsveç Şurubu, yemeklerden önce ve sonra olmak üzere içilir. Göbek bölgesine aynısafa merhemi sürüldükten sonra, İsveç Şurubuyla nemlendirilmiş bir bezle veya pamuk parçasıyla o bölgeye 1-2 saat süreli kompresler uygulanır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.