Deri lekeleri, doğuştan

Üstderi, deri ekleri, kıllar, esnek bağdoku, kan ya da lenf damarları gibi deriyi oluşturan yapıların, gelişim sürecinde rastlanan oluşum bozukluğudur. Ben terimi yalnızca nevüs hücresi içeren oluşumlar için kullanılır. Bunlar son derece sık görülen lezyonlardır. Hemen hemen herkeste özellikle kafa, boyun ve gövde derisinde bulunurlar. Genellikle yaşamın ilk yılında ortaya çıkarlar. Daha sonra, öteki dokuların gelişmesine uygun olarak yavaş yavaş büyürler. Oluşum nedenleri bilinmemektedir.

Bazı olgularda belirli nevüs tipleri, ileri yaşlarda kötü huylu bir tümör olan melanoma dönüşebilirler. Yeni doğanların alnında, burun kökünde veya gözkapaklarının üstünde görülen kırmızı lekeler birkaç ay içinde kendiliğinden yok olurlar.

Herdemtaze özsuyu Sempervivum tectorum): Taze yapraklar boyuna kesilir ve ortaya çıkan özsu lekelerin üstüne sürülür.

Yapışkanotu/Yoğurtotu merhemi: Doğum lekelerine karşı yapışkanotu veya yoğurtotu merhemi de çok etkilidir. Bir tavada veya tencerede 500g saf domuz yağı(kaz yağı veya tereyağı) iyice kızdırılır ve içine dört avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki eklenir. Köpüklenme başladıktan sonra kısaca karıştırılır ve ertesi güne kadar serin bir yerde bekletilir. Ertesi gün, yağ iyice akışkan hale gelene kadar ısıtılır, tülbentten veya sık bir süzgeçten geçirilerek süzülür ve kapaklı merhem kaplarına aktarılır. Bu merhem buzdolabında saklanmalıdır. Doğum lekelerine gün boyunca sık sık merhem sürülür.

Yapışkanotu/Yoğurtotu yıkamaları: Yapışkanotu veya yoğurtotu haşlama suyu ile yıkamalar yapılabilir. İki tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, yarım litre kaynar derecede Sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Lekeler bu çayla gün boyunca pek çok kere yıkanır.

Aynısefa özsuyu: Taze bitki yıkandıktan sonra ince kıyılır(yaprak, çiçek, sap) ve bir mutfak robotunda özsuyu çıkarılır. Lekeler bu aynısafa özsuyuyla gün boyunca pek çok kere nemlendirilir.

Sedir ağacı (Cedrus libani) esansı): Yıkanıp ince kıyılan taze ağaç yaprakları bir şişeye gevşekçe doldurulur ve üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir. Sıvı yaprakların üstüne çıkmalıdır. Şişe en az iki hafta sıcak bir yerde bekletilirken arada bir çalkalanır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Lekeler bu esansla gün boyunca nemlendirilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.