Derialtı kanaması / kan oturması (hematom)

Arnika esansı (tentürü): Deri altı kanamalarında, söz konusu bölgeye gün boyunca pek çok kere arnika esansı ile friksiyonlar yapılır. Arnica(Arnica montana) çiçeğinin sarı yaprakları bir şişeye 2/3 oranında gevşekçe doldurulur ve üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir ve kapağı kapatılır. Arada bir çalkalanan şişe en az iki hafta sıcak bir ortamda bekletildikten sonra, bir bölümü tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Çiçeklerin bulunduğu şişe ise loş bir ortamda, kullanılmak için süzüleceği zamana kadar bekletilir ve bu süre içinde artı güç kazanır. Eczanelerden (Almanyada) satın alınan 75 derecelik arnika esansı, kullanım sırasında, olası deri rahatsızlıklarının önlenmesi amacıyla, kaynatılmış suyla yarı yarıya inceltilir.

Karakafesotu esansı(tentürü): Karakafesotu (Symphytum officinale) esansı ile friksiyonlar yapılarak derialtı kanamaları kısa sürede iyileştirilebilir. Karakafesotu kökleri fırçalanarak iyice yıkanır, ince kıyılır ve bir şişeye 2/3 oranında doldurulur. Köklerin üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir. En az iki hafta boyunca sıcak bir ortamda bekletilirken arada bir çalkalanır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Böyle hazırlanan karakafesotu esansı ile söz konusu bölgeye günde pek çok kere friksiyonlar yapılır.

Sarı kantaron yağı: Haziran ortasında toplanan sarı çiçekler ve goncalar bir şişeye doldurulur ve üstüne zeytinyağı eklenir. Yağ çiçekleri örtmelidir. Mayalanma süresi için, ilk 2-3 gün şişenin ağzı açık tutulur ve sonra kapatılır. Toplam üç hafta kadar sıcak bir ortamda veya güneşte bekletilen şişe arada bir çalkalanır ve sonunda kan kırmızısı bir renk alır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülen yağ koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Derialtı kanamalarına her gün bu kırmızı yağla friksiyonlar yapılır.

İsveç Şurubu kompresleri: Derialtı kanamalarının bulunduğu bölgeye gün boyunca sık sık İsveç Şurubu kompresleri uygulanmalıdır.

Aynısafa esansı(tentürü): Taze toplanıp ince kıyılan çiçekler bir şişeye gevşekçe doldurulur ve üstüne 38-40 derecelik kanyak veya votka eklenir. İçki çiçeklerin üstüne çıkmalıdır. Şişe en az iki hafta sıcak bir ortamda bekletilirken arada bir çalkalanır. Süre sonunda tülbentten geçirilerek süzülür ve koyu renkli bir şişede muhafaza edilir. Böyle hazırlanan aynısafa esansı, kaynamış suyla yarı yarıya inceltilir ve bu inceltide ıslatılan bir bez kompres olarak söz konusu bölgeye yatırılır.

Aynısafa merhemi: İsveç Şurubu kompresinden önce sürülmesi gereken aynısafa merheminin hazırlanışı: Bir tava veya tencerede 250g saf domuz yağı(kaz yağı veya tereyağı) iyice kızdırılır. Bu kızgın yağın içine iki avuç dolusu ince kıyılmış taze aynısafa bitkisi (yaprak, çiçek, sap) eklenir, köpüklenme başladıktan sonra kısaca karıştırılır ve ocaktan indirilerek serin bir yerde ertesi güne kadar bekletilir. Ertesi gün, yağ iyice akışkan hale gelene kadar ısıtılır, tülbentten veya sık bir süzgeçten geçirilerek süzülür ve kapaklı merhem kaplarına aktarılır.

(Çevirenin notu: Süzme sırasında posalar sıkılacak olursa, bitki özsuyu yağın dibine çöker ve küf oluşturur. Bu tür merhemler buzdolabında saklanmalıdır.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.