Öksürük (boğmaca bölümüne de bakın)

Öksürükotu: Şiddetli öksürükte, balgam söktürücü ve iltihap önleyici etkileri nedeniyle öksürükotu önerilir. İlkbahar başlangıcında yapraklardan önce ortaya çıkan sarı çiçekler ve daha sonra mayısta gelişen yapraklar toplanarak kurutulur, ince kıyılır ve harmanlanır. Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış öksürükotu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Günde bir bardak çay, balla tatlandırılarak, elden geldiğince sıcak yudumlanır. Özellikle uzun süreli öksürüklere ve ses kısıklıklarına karşı gün boyunca sık sık, balla tatlandırılmış öksürükotu çayının çok sıcakken içilmesi önemle tavsiye edilir.

Ebegümeci: Bitkinin yaprak, sap ve çiçekleri ince karıştırılarak harmanlanır. Yarım tatlı kaşığı bitki, bir bardak soğuk suda 12 saat demlendirildikten sonra ısıtılır ve süzülür. Gün boyunca 2 bardak çay soğutulmadan yudumlanır. Şiddetli soğuk algınlığında, süzülen bitki lapaları ısıtılarak bronşlara, boğaza ve akciğerlere kompres olarak uygulanır.

Sinirliot: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış sinirliot yaprağı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca sık sık bir bardak taze demlenmiş sinirliot çayı soğutulmadan yudumlanır.

Kuşekmeği (Polygonum aviculare): Bir yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kuşekmeği bitkisi, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan yudumlanır.

Bitki karışımı çayı: Öksürükotu(çiçek ve yaprak), sığırkuyruğu çiçeği, andizotu kökü ve sinirliot yaprağı ince kıyılarak eşit oranda harmanlanır. Bir tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı, orta boy bir su bardağı kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 3-4 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay, balla tatlandırılarak soğutulmadan yudumlanır.

Ev reçetesi: Yayvan ve küçük bir tencereye, dibi örtülecek kadar süt koyulur, üstüne 125g çökelek(ekşimik) eklenir ve sürekli karıştırılarak sıcak(çok sıcak değil) bir lapa oluşturulur. Bu beden ısısındaki lapa temiz bir bezin üstüne yayılır ve yatmadan önce kompres olarak göğüs bölgesine yatırılarak tespit edilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.