Ses kısıklığı

Öksürükotu: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak ve çiçek karışımı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca pek çok kere bir bardak taze demlenmiş öksürükotu çayı balla tatlandırılarak soğutulmadan yudumlanır.

Ebegümeci: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, çiçek ve sap karışımı, bir bardak soğuk suda 12 saat demlendirildikten sonra ısıtılır ve süzülür. Günde 3 bardak ebegümeci çayı soğutulmadan yudumlanır. Bir kerede demlenen günlük çay, bir termosta sıcak durumda muhafaza edilebilir.

Yapışkanotu/Yoğurtotu: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış yapışkanotu veya yoğurtotu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca sık sık ılık çayla derin gargaralar yapılır.

Sinirliot: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış sinirliot yaprağı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 3-4 bardak taze demlenmiş sinirliot çayı soğutulmadan yudumlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.