Anne Sütü

Kadınlar çocuklarını tam iki yıl emzirirler. (Ayet-i Kerime Bakara 233)

Kadın hamileliğinde, doğum yapıncaya ve bebeği memeden kesinceye kadar Allah yo lunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir. Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mü kâfatı ve sevabı vardır. (Hadis-i şerif)

İÇİNDEKİLER: Su % 88.1, protein % 1.3. kalori 70, karbonhidrat % 7, yağ 3.8, şeker % 6.8. Vitaminler (A, D, C) % 6.7, mineraller (Ca, Na, K, Fe, P) % 2.

ÖZELLİKLERİ Spermden bebeğe dönüşen, insanın beslenmesi de aynı harika olaydır. Anne sütü, bileşimin deki maddeler sayesinde hem yeni doğan yavru için mükemmel bir besin kaynağı, hem anne ve bebeğin hastalıklara karşı direncini artıran bir sıvıdır. Doktorlar, en sonunda anne sütünün yerini hiçbir şeyin tutamayacağını, ilk aylarda kesinlik le bebeğe anne sütü verilmesi gerektiğini savun maya başladılar. Anne sütü, bebeğin ihtiyacına göre, Kudret-i İlâhi tarafından ayarlanır. İçindeki koruyucu antrikorlar da bebeğin durumuna göre değişir. Erken doğum yapan annenin sütüyle, normal doğum ya pan annenin sütü farklıdır. Anne sütü, adeta akıllıdır. Terkibi devamlı değişir. Emmenin ilk başlangıcında yağı azdır. Emmenin sonuna doğru yağı giderek artar, böylece çocuğun doyumu sağlanır. Çocuğun yaşına göre de sütün terkibi değişir. Hatta sabahleyin emilen süt yağlı, akşama doğru giderek azalır. Böylece süt kolay hazmedilip bebeğin gece rahat etmesini sağlar. Anne sütünün kullanılmasıyla demir eksikliği anemisi riski oluşmaz. Anne sütüyle beslenen çocukta alerjik problemler çok az ortaya çıkar. Çünkü ham protein miktarı oldukça azdır. Anne sütü, çocuğun içebileceği sıcaklıktadır. Memede ve annede hastalık yoksa, anne sütü sterildir. Çocuk, anne sütünü doyuncaya kadar emer. Anne ile çocuk arasındaki ruhi sevgi bağı meme vermeyle başlar. Anne sütünde laktoferrin vardır. Bu da mikropların üremesini durdurur. Anne sütünde bulunan lizin, direkt olarak bakterileri öldürebilen koruyucu tesire sahiptir.

Sütte çöken proteinlere kazein denir. Bunlar kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Mide de küçük parçalar halinde çöker. Sindirimi kolaydır. Anne sütünde bakteglikpretoinler, mineraller, A, C, D vitaminleri vardır. Bebeği damar sertliğinden korur. Asıl espri, bebeğin 2 sene zarfında beyin fonksiyonları ve beyin fizikinin yüzde 75’inin oluşmasından kaynaklanmaktadır. Yetişkinlerde beyin ağırlığı bedenin 40’da l’i kadardır. Yeni doğan bebek beyni ise bedenin 10’da 1’i kadardır. İlk 6 ayda beyin ağırlığı 2 kat artar, 2 yaşında ise beyin 1 kg’a ulaşır. 2 yaşından 12 yaşına kadar beyin normal yetişkin insan beyni ağırlığı olan 1.3 kg olur. Rahmeti, nimeti sonsuz olan Rabbim, insan zayıf ve aciz durumdayken imdadına gönderilen anne sütü, bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılar. Rabbim bu iki senelik beynin gelişme evresini ve anne sütünün mucizevi iksirini göz önünde bulundurarak, baştaki ayet-i kerimede çocuk emzirme müddeti olarak 2 yıla tayin eylemiştir. Yine bu 2 yıl zarfında süt anne tutulacak olur sa ahlaklı, halim-selim kişinin tutulması, sütten çocuğa huy ve karakter geçmesi bakımından önemlidir.

ŞİFASI

1– İltihap kurutucu= Bebeklerde mikroplardan görülen kulak iltihabı, kulak sancısı gibi durumlarda anne sütünden temizliğe dikkat ederek 2-3 damla damlatılır.

2– Göz rahatsızlıkları Bebeklerde görünen göz rahatsızlıklarında da göze temizliğe dikkat ederek 1-2-3 damla anne sütü damlatılır.

NE ZAMAN ANNE SÜT EMZİRMEZ?

1– Anne sütüne karşı alerji varsa verilmez. Kısa sürede alerji veren madde bulunup, bebeğe süt verilmeye başlanır.

2– Annede grip gibi akut enfeksiyon varsa, süt sağılarak ya da anne maske ile korunarak verilir, çocuk da grip ise farketmez.

3– Anne memesinde çatlak varsa, meme başı sabunlu suyla temizlendikten sonra süt sağılarak verilir.

4– Çocuktaki sarılık, anne sütünden geçiyorsa, anne tedavi olmadan sütü verilmez. Halis ba la hormonsuz salatalık rendelenip karıştırılır, çocuk da, anne de bu macundan yer, kısa sürede sarılıktan kurtulurlar.

5– Annede kanser, verem, tifo, nefrit, sıtma gibi hastalıklar varsa, anne sütü verilmez.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN GIDALAR

1– Anne hamileyken ayva yerse kan dolaşımına faydalı olur.

2– Marul yemek anne sütünü artırır.

3– Nohut yemek anne sütünü artırır (gaz yapar).

4– Bal şerbeti tıkanan gözenekleri açar, sütü artırır.

5. Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gidasıdır. Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.

6– Mürver çiçeği, biberiye anne sütünü artırır.

7– Çakal eriği (dağ eriği) suda kaynatılıp günde 3 kere l’er çay kaşığı içilir. (Kabızlık yapmaması için sinameki) ilave edilir.

8– Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir.

9- Funda su, ile kaynatılıp içilir.

10– Rezene, su ile kaynatılıp içilir.

11– Anason, su ile kaynatılıp içilir.

12– Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir. Turp tohumunun kokusu ağırdır.

13– Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir.

14– Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir (Mercimek karaciğer hastalarına zararlıdır).

15– Ayrıca, turp, badem, tavuk eti, yer elması, şalgam, enginar, muz, anne sütünü artırır (turp gaz yapar).

16– Şalgam suyu, anne sütünü artırır.

17– Adaçayı, anne sütünü artırır.

18-Maydanoz, anne sütünü artırır.

19– Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen, sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir, şişi indirir.

20– 2 yaşına kadar bebek emzirilir. Bu zaman içinde beyni çok gelişir. Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır. Anne çokça ceviz yerse sütten bebeğe geçer. Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir. Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan etkisini telafi eder. Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katip içersek daha faydalı olur.

21-Çörek Otu, ılık bal şerbeti ile içilirse anne sütünü artırır.

22– Antep Fıstığı, anne sütünü artırır. Fazlası baş ağrısı yapar. Şeker telafi eder.

23-Soğan, anne sütünü artırır. Fazlası bebekte karın ağrısı yapar.

24-Karalahana (Karadenizlilerin çok sevdiği lahana) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü artırır.

25– Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü artırır.

TAVSİYE:Sütümüz olmuyor, az oluyor diye bebek leri suni gıdalara mahkum etmeyiniz. Siz de 25 adet formülden birini seçin, deneyin, bebeği anne sütüyle besleyin. Hem gidalansın hem size karşı olan sevgi bağı artsın. Bebekler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.