Deniz Kadayıfı

Latince Adı: Chondrus Crispus

Deniz Kadayıfı (Carrageen) Chondrus crispus (L). Stackh. ve Gigartina mamillosa Agardh. (Gigartinaceae) isimli alglerin kurutulmuş gövdeleridir. Bu bitkiler Atlantik Okyanusu sahillerinde (İngiltere ve Amerika) kayalar üzerinde ve deniz suyu içinde yetişmektedirler. Denizin çekildiği zamanlarda toplanır, yıkanarak temizlenir ve güneşte kurutulur. Sarımsı beyaz renkli, dar şeritler halinde ve tel kadayıfı görünüşünde parçalar halindedir. Tuzlu lezzetli ve deniz kokuludur. Kaynar suda bir pelte vererek yumuşar. Müsilaj (%20-30), karbonhidratlar (carrage enin’ler) ve az miktarda iyot ve brom taşımakta dır. Halk arasında, dahilen dekoksiyon halinde (% 1-2), çok kullanılan bir göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesicidir.

Satın Almak İçin TIKLAYINIZ

İÇİNDEKİLER: Müsilaj Karbonhidratlar lyot Brom Sodyum Potasyum Magnezyum

YAN TESİRİ: Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.

ŞİFASI:

1) Öksürük, balgam= Içerisinde bulunan brom bileşik leri öksürüğü keser. Deniz kadayıfı, ıhlamur ile beraber kay natılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse balgam söktürür.

2) Nefes darlığı Deniz kadayıfı, sinirli ot ve biberiye ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

3) Gastrit- ülser Deniz kadayıfı, ıhlamur, kekik, nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına içilmeye devam edilir.

TAVSİYE: Deniz kadayıfı denizden çıkarılan, kadayıf şeklinde bir deniz ürünüdür. Baha ratçılarda bulunur. Bronşit, nefes darlığında başarıyla uygulanır, cilt temizliği ve yanık tedavisinde de uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.