At Kestanesi

Latince Adı: AESCULUS HIPPOCASTANUM

İÇİNDEKİLER: Aescin Cumarin Flanovidler Tanen Nişasta % 35 Şeker Acı maddeler

YAN TESİRİ: Normal şartlarda yan tesiri yoktur. Çok kullanılırsa mide bulantısı ve kusma ya Yağ P vitamini Eskülin esansi pabilir. Ham kestane ve yeşil kapsülü zehirlidir.

TELAFİSİ: Zehirli olan kısmını yememek gerekir. Eğer çocuk bilmeyerek yemişse acilen he kime gidip mideyi yıkatmak gerekir. Sarımsaklı cacık ilk müdahalede verilebilir. Mide bulantısına nane iyi gelir.

ŞİFASI:

1) Tadı çok acıdır, özü acı olduğu için şifalıdır.

2) Basur Kestaneler un haline getirilip yemeklerden yarım saat önce 1’er şeker kaşığı yutulmaya devam edilirse kanlı basura fayda verir.

3) Varis Kestaneler parçalanıp günde 3 defa kaynatılıp, aç karnına balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

4) Nefes darlığı Türkler eskiden beri solugan atların tedavisinde kullanılır. Kestaneleri öğütüp yemle karıştırıp ata yedirirler. At kestanesi parçalanıp kaynatılır. Balla tatlandırılarak günde 3 su-çay bardağı içilir.

5) Hazımsızlık Kestaneler kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse hazımsızlığı önler.

6) Cilt kremi Kestaneler un haline getirilip tatlı badem yağıyla krem haline getirilir, gece cilde sürülüp gündüz yıkanır, 1-2 hafta içinde ciltteki kızarıklar ve kırmızı lekeler kaybolur, cilde tazelik gelir.

7) Soğuk algınlığı Kestaneler parçalanıp kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir (günde 2-3 çay-su bardağı)

8) Kan dolaşımını güçlendirir= At kestaneleri parçalanıp kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Bu su ile her gün banyo yapılır.

9) El ve ayak şişmesi At kestaneleri parçalanıp kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir ve bu suda eller bekletilir.

10) Bağırsak iltihapları At kestaneleri parçalanıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

TAVSİYE: Ar kestaneleri büyük şehirlerde caddeleri süslenmekten başka işe yaramaz. Baharatçılarda kolaylıkla bulunur. Çok şifalıdır. Eğer sıcak suda dinlendirilip acı özü alınıp da içindeki % 35 oranındaki nişasta değerlendirilecek olursa iyi kârlı bir iş olur. Nişasta üreticilerine duyurulur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.