Ayrık Otu

Latince adı: AGROPYRON REPENS

İÇİNDEKİLER: •Karbonhidratlar •Saponin % 13-18 •Terisitin % 10 sümüksü madde*% 2-3 şeker •Potasyum tuzu ve madeni tuzlar •A ve B vitamini •Silisik asit Demir •Potar •Organik asitler

YAN TESİRİ: Herhangi bir yan tesiri yoktur.

ŞİFASI:

1) Ayrık otunun kökü şifalıdır. İyice yıkanıp topraktan arındırılır.

2) Susuzluk giderir= Ayrık otu kaynatılıp, limon sıkılarak ya da sade olarak içilirse, yazın olan harareti ve susuzluğu giderir.

3) Böbrek yetmezliği= Ayrık otu yalnız veya nane ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

4) Mesane yolu iltihabı Ayrık otu tek başına ya da papatya, kekik gibi bitkilerle kaynatılıp, balla tatlandırılarak aç karnına içilmeye devam edilirse mesane yollarını temizler, iltihapları kurutur.

5) Karaciğer yetersizliği= Ayrık otu kökü kayna tılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye de vam edilir.

6) Kan temizleyici= Ayrık otu kökü tek başına ya da kekik ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

7) Şişmanlık= Ayrık otu kökü kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık olarak günde 3 su bardağı aç karnına içmeye devam edilir.

8) Sarılık Ayrık otu kökü tek başına ya da kekik ile beraber kaynatılıp iyi balla tatlandırılıp soğuk olarak içmeye devam edilir.

9) Balgam= Ayrık otu kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık olarak, aç karnına içilmeye devam edilir.

10) Gastrit= Ayrık otu kökü kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Köpekler mide rahatsızlığından bu otu yer.

11) Tıkanıklık çözer= Ayrık otu, kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık olarak, aç karına içilmeye devam edilirse böbrek, dalak, karaciğer tıkanıklığını açar.

TAVSİYE: Ayrık otu genellikle kumlu topraklarda köylülerin kazıp atmakla baş edemediği bir şifa kaynağıdır. Tadı tiksindirici değildir. Kekikle beraber kaynatılıp tatlandırılabilir. Kumda yetişmesine inat böbrekteki kumları döküp atan eşsiz bir ilaçtır. Ayrık, mesteki kaynatılırsa baştaki balgamı söker.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.