Bal Nedir?

Bal

“Rabbin Bal Arısına” dağlarda ağaçlarda ve hazırlanmış kovanlarda yuva yap sonra her çeşit bitkiden ye; sonra da (bal yapman için) Rabbinin gösterdiği yollardan boyun eğerek yü rü!” diye öğretti. Onun karnından renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Düşünen millet için bunda ibretler vardır. (Nahl Suresi ayeti: 68-69 Sizlere iki şifayı tavsiye ederim birisi Bal (Bal şerbeti içmek) diğeri Kur’an-ı Kerim oku maktır. (Hadis-i Şerif L. Mace)

İÇİNDEKİLER: •Meyve Şekeri % 39. •Üzüm Şekeri % 34. Su % 18. •Kamış Şekeri % 0,4 •Protein maddeleri % 0.3 •Nişasta % 4,8. •Madeni tuzlar % 0,2 • Mineral maddeleri% 1,3 • Organik asitler % 0,1 Aynca, B2, B6, H, C. K vitaminleri, •folik asit, •pantotenik asit, •uçanyağ, boya maddeleri ve tatlandırıcı içerir.

Bal: Arıların çiçeklerden toplamış oldukları çiçek özlerini, bazı böceklerin vücut salgıları ni ve meyve sularını da kendi vücutlarına alan arılar bunları kendi kursak salgıları ile karıştı np bal yapıp, çok genli yapmış oldukları peteklere yerleştirirler. Balın kalitesi alındığı bitkilere göre değişir, en kaliteli bal çiçek balıdır. Memleketimizde ise yaylanın yüksekliği ve çiçek çeşidinin bolluğu ile tanınan

ANZER balı çok kıymetli, çok şifalı bal olarak bilinir. Yalnız Anzer balını güvenmediğiniz kişiden almayınız. Çok az çıkmasına rağmen (en fazla senede 500 kg) kaliteli bal da Anzer diye satılıyor. Yine Siirt Pervari’nin Karakovan balı. Hakkari Yüksekova’nın balı, Erzurum, Bingöl, Sivas çiçek balları fabrikasyon (şeker yedirerek yapılan) değilse kıymetlidir. Çam balı, Kestane çiçeği balı (Deli Bal), Ayçiçek balı, en çok bulunan ballardandır. Balın en iyisi, saf, temiz, yumuşak ve güzel kokulu, dağlarda ve ağaçlarda olan kovanda olandan kıymetlidir.

YAN TESİRİ: Balın yan tesiri hemen hemen yoktur. Fazla yenilmesi safra için zararlıdır. Biraz sirke katmak bu zararını telafi eder. Delibal tansiyon düşürür, fazla yenilince çarpar, hastanelik eder 1 şeker kaşığından fazla yenilmesi tavsiye edilir.

ŞİFASI: Gerek Ayet-i kerimede gerekse Hadis-i Şeriflerde tavsiye edildiği vechile bal şifa hıdır. Bazılarına göre ölümden başka her derde deva bazısına göre çoğu hastalıkların şifasıdır. Bunlardan başlıcaları şunlardır.

1- Mideye kuvvet verir= Midedeki fazlalıkları dışarı atar. Hazmı gerektirmediği için kolayca kana geçer, baldaki şeker emilimi en kolay olan şekerdir.

2- Kansızlığı giderir= Hastalıktan yeni kalkmış lara kuvvet verir. Enes bin Malik (R.A.) bildirdiğine göre Resulullah (sav) Efendimiz hasta olduklarında ağzına bir avuç çörek otu atar ardından da bal şerbeti içerdi.

3-Bal iyi bir koruyucudur= Ömrünün 3 bin yıl olduğu ifade edilir. Taze et balın içinde sak lansa 3 ay bozulmadan durur. Taze meyve ve sebzeler 6 ay balın içinde bozulmadan saklanır. Zira balda 6 çeşit koruyucu sistem vardır. Birincisi, cesedini örtmek için ikincisi peteğini örtmek için, üçüncüsü çiçek tozuyla karışması, dördüncüsü, kraliçe arının gidasıyla karışması, beşincisi, balın kendisiyle karışması, altıncısı bal mumu ile karışması içindir. Resulullah (sav) Efendimiz, “Her kim, her ay üç gün aç karnına bal şerbeti içerse, felç, cüz zam ve Abraşlık (Alacalık) gibi hastalıklardan korunur” buyurmuşlardır.

4- Damarları açar= Şerbeti içilirse damarları açar, kalp adalesine faaliyet ve zindelik verir, kalp hastalarına faydalıdır, diğer şekerlerin aksine, oksijen ile reaksiyona girdiğinde tam bir yanma meydana geldiği için kanda daha az atık madde bırakır.

5- Romatizmaya faydalıdır= Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa süre de iyileştirir, romatizmalı yeri arıya sokturmak faydalıdır, hafif ateşte ısıtılmış bal mumu ağrıyan bölgeye bağlanırsa iki-üç saat sonra ağrı ve iltihabın geçtiği görülür.

6- Alerjiye faydalıdır Alerjik vakıalarda pahalı ve zahmetli tedavilerin yerini alacak bir alternatif tedavi şeklidir. Özellikle bahar alerjisine yakalanan kişiler hangi koku ve tozun kedilerinde alerji yaptığını bilir, veya bulursa o çiçek balını ya da bal şerbetini yerlerse şifaya kavuşurlar.

7- Ağrı dindirir– Bal ısıtılıp buharı buruna çekilirse, hastanın ağrı ve sızısı birkaç dakika sonra dönmeye başlar.

8- Tansiyon düşürür= Özellikle Deli Bal (Kestane-Kekik balı) Yüksek tansiyonu düşürür, 1 günde 1 şeker kaşığından fazla yenmemesi gerekir. Fazla yenirse tansiyonu fazla düşürür, çarpar. Karadeniz ormanlarında yetişen zehirli Komar ağacının çiçeklerinden yapılan DeliBal, Kestane Deli Balından daha ağırdır. Rengi kahverengi olmayıp normal bal rengine ya kındır. (sarımtıraktır.) Kaynatılırsa tesiri biraz kaybolur. Deli Bal çarpması tansiyonun düşüp, kalp atışlarının düşmesi olayıdır. Böyle vakalarda hemen tuzlu, sarımsaklı ayran içilir.

9- İştah açıcıdır= İhtiva ettiği A, B, C ve diğer vitaminler ve minerallerle insana zindelik verir. İştahı açar.

10- Doğal diş macunudur= Diğer tatlı ve meyvelerin ziddi bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Dişleri ve diş etlerini mikroplardan korur, ağızdaki yaraları tedavi eder. Şeker veya meyve yenirse ağız fırçalanmasa dişte taaffün (koku) olup dişler çürür. Bal ise diş temizliğinde de kullanılmıştır. Yoğurtla bal karıştırılıp doğal diş macunu elde edilir.

11- Alacaya faydalıdır= Alaca hastası olanlar en az 2-3 ay sabah aç karnına 1 su bardağı bal şerbeti içilirse şifa görürler.

12- Kabızlığı geçirir= Kabızlık vakalarında sıcak bal şerbeti çok faydalıdır. Resûlüllah (sav) Efendimiz “Sizlere sinameki ve Sennut (terayağı+bal+kimyon karışımı) tavsiye ederim. Zira bunlar ölümden başka her derde devadır.” buyurmuştur. Bu Hadis-i Şerifte geçen Sinameki, kimyon hazım kolaylaştırıcıdır.

13- Zayıflatıcıdır= Ilık çam balı günde sabah ve akşam 1’er su bardağı içilirse zayıflatır. Şişmanlıktan kurtarır.

14- Kolestrolü düşürür= Özellikle ayçiçek balı ve kekik balı ılık olarak günde 1-2 su bardağı içilirse hem zayıflama hem kolesterolü düşürmede faydalıdır.

15- Yara ve iltihap tedavi eder= Özellikle kekik, kestane (Delibal) Çam balı tedavisin yara de çok faydalıdır. Bu Hz. Ömer’in (r.a) çok kullandığı metoddur. Bugün modern tıbbında ameliyat yaralarında bal kullanmaya başladığını öğreniyoruz. Cavanagh ve Beazley adlı araştırmacılar balı laboratuvar şartlarında da inceliyor, özellikle boğaz iltihaplarında kendini gösteren kalbi tutacoli isimli mikroplarla candida albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğunu gözlüyorlar. İnhibin mikropların üremesini önler.

16- Balgam söktürür= Balgamı keser, vücudun pis rutubetini giderir.

17- Gözün görme gücünü artırır= Nar suyuna karıştırılır göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar.

18- Karın ağrısını geçirir= Bal şerbeti karın ağrısını dindirir.

19– İdrar söktürücüdür İdrar söktürür, mesane yollarını temizler.

20– Köpek ısırmasına karşı faydalıdır Köpek ısırınca bal şerbeti içilir ve köpeğin ısırdığı yere bal sürülür. Kuduz olma ihtimaline binaen tedbir ayrıca alınmalıdır.

21- Cildi yumuşatır= Vücud bal ile ovulursa cilt yumuşar, bitleri öldürür.

22- Saçları besler= Saça sürülürse saçları yumuşatır, besler, uzatır.

23- Nezleyi geçirir= Bal limonla veya sütle içilirse nezle için çok faydalıdır.

24- Vereme faydalıdır= Bal gül ile karıştırılıp sabah akşam yenirse Verem’e faydalıdır.

25- Yanıkları iz bırakmadan iyileştirir= Bal, zeytin yağı ve gres yağıyla karıştırılıp yanan yerlere sürülürse acı, sızı, çekilmez yanık kısa sürede iyileşir, yanık izi kalmaz.

26- Varise faydalıdır= Bal, vücutta olan varis ve varis yaralarına masaj yapılarak sürülürse faydalıdır.

27- Karaciğeri temizler= Bal, karaciğeri ve göğsü temizler, yılan akrep sokmasına faydalıdır. Bal şerbetinin hem tatlı hem soğuk olması sağlığı koruma açısından çok faydalıdır. Karaciğer ve kalp soğuk ve tatlı gıda yı sever.

28- Sarılığı önler= Balla salatalık rendelenerek yenirse susuzluğu giderir, kanı temizler, sarılığı kısa sürede iyileştirir.

29- Terlemeyi giderir= Balmumundan bir miktar alınıp balla birlikte birkaç gün ağızda sakız gibi çiğnenirse burun tıkanıklığı ve bundan dolayı meydana gelen terlemeyi giderir.

30- İshali iyileştirir= Resulullah (sav) Efendimize bir sahabi, kardeşim ishale yakalandı dedi. Resulullah (sav) Efendimiz “git bal şerbeti içir” buyurdular. İshale karşı soğuk bal şerbeti çok faydalıdır. Ani ishal ve kusmalarla başlayan ve tıpta AKUT GASTROENTERİT adı verilen hastalık yılda 0-5 yaş arası 500 milyon çocuğu ölümle tehdit etmektedir. Bu hastalığa Rotavirüs, E.Coli, Salmonella gibi mikrop organizmalar sebeb olmaktadır. Son 50 senedir ishalli hastalara, serum takılıyor, hasta damar yoluyla tedavi ediliyordu. Bunun sakıncaları vardı. Pıhtı oluşması, bunun herhangi bir damarı tıkaması bunlardan birkaçıdır. Son zamanlarda “Oral rehidratasyon mayil denen şekeri, tuzlu solüsyonlar ile çok iyi netice elde ettiler. İshalli bir çocuğun aç bırakılması, çocuğun ölmesine sebeb olabilir. Oral tedavi; Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından bütün dünyaya asrın buluşu olarak tavsiye edilmiştir. British Medical Journal adlı dergide yayınlanan makalede Glikoz (Şeker) yerine, bal kullanmayı tavsiye ediyordu. Türkiye şartlarında, 1 litre soğuk suya 250 gr bal, bir çay kaşığı karbonat, dörtte bir çay kaşığı tuz ile bu ishal ilacını elde ederiz.

31- Yatağını ıslatanlara faydalıdır= Bal, yatağını ıslatan çocuklar için gayet faydalıdır.

32- İlaçların yan etkisini önler= Bal, ilaçların içine katılır, ilacı güzelleştirir, zararlarını

33- Göz için şifadır= Bal mumunda bol miktarda A vitamini vardır. A Vitamini gözün nötr eder. görme gücünü kuvvetlendirir. Balmumu sakız gibi çiğnenerek içindeki A vitamini ağız yoluyla vücuda geçer. Aynı zamanda bal mumu yutulursa midedeki yaralara faydalıdır.

TAVSİYE: Her gün 1 su bardağı ılık bal şerbetine 1 şeker kaşığı sirke, 1 şeker kaşığı çörek otu ilave edilip içilirse balın safraya verdiği zarar sirke ile giderilir, sirkenin bakteri öldürme özelliği, çörek otunun ölümden başka her derde deva oluşu balın şifası ile birleşir, Gerçekten vücudu hastalıklardan korur, vücudu kuvvetlendirir. Hastalıkları kısa sürede şifaya kavuşturur. Yukarıda saydığımız faydalar hemen, bir iki kere kullanmakla görülmez, uzun süre kullanılmalıdır. Hem besin, hem şifa. Bal ve çörek otu vücuttaki immün (bağışıklık) sistemini kuvvetlendirdiği için “ölümden başka her derde devadır” diye zikredilmiştir. Yani bal ve çörek otu hem dertlere deva olup hem de vücudun direncini, bağışıklık sistemini artırdığı için vucut kolay kolay hasta olmaz. Arıyı şekerle değil bal şerbetiyle besleyin şeker şer İyilerini tenzih ederiz. Arıcıların en büyük masrafı şekerdir. Çünkü arının önüne betini koyarlar, bal yaptırırlar. Bazısı da masum bir şekilde ilkbahar ve kışın arılar ölmesin diye şeker şerbeti yedirir. Allah’tan korkan, balın şifası olduğunu bilen bir arıcı kardeşimiz, kışın ve ilkbaharın başlangıcında arılara bal şerbeti yedirmiş. Diğer arıcılar gülmüş, bu devam etmiş. Hasılat vakti geldiğinde bu kardeşimiz o gülenlerin 3 misli bal almış, hem de şifalı bal. Yine insan vücudu için elzem olan hurma şerbet yapılıp, şeker şerbeti yerine arılara yedirilirse çok şifalı hurmalı bal elde edilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.