Çay Ağacı

Yaygın olarak çay ağacı olarak bilinen Melaleuca alternifolia, Myrtaceae mersin ailesindeki bir ağaç veya uzun çalı türüdür. Avustralya’ya özgüdür, güneydoğu Queensland’de ve kuzey kıyılarında ve akarsular boyunca ve bataklık düzlüklerinde büyüdüğü ve genellikle meydana geldiği baskın tür olduğu Yeni Güney Galler’in bitişik sıralarında görülür.

Tanım
Melaleuca alternifolia, gür bir taç ve beyazımsı, kağıt gibi bir kabuk ile yaklaşık 7 m’ye (20 ft) kadar büyüyebilen küçük bir ağaçtır. Yapraklar dönüşümlü olarak düzenlenir, bazen dağınık veya kıvrımlıdır. Yapraklar pürüzsüz, yumuşak ve doğrusal şekildedir, 10–35 mm (0,4–1 inç) uzunluğunda ve 1 mm (0,04 inç) genişliğindedir. Ayrıca bezleri belirgin olan yağ açısından da zengindirler. Çiçekler, çoğunlukla ilkbahardan yazın başına kadar kısa bir süre içinde 3–5 cm (1–2 inç) uzunluğunda beyaz veya krem renkli sivri kütleler halinde oluşur ve ağaca kabarık bir görünüm verir. Çapı 2–3 mm (0,08–0,1 inç) olan küçük odunsu, fincan şeklindeki meyveler dallar boyunca dağılmıştır.

Taksonomi ve adlandırma
Bu tür ilk olarak 1905 yılında Joseph Maiden ve Ernst Betche tarafından resmi olarak tanımlanmış ve Melaleuca linariifolia var. Yeni Güney Galler Linnean Derneği Bildirilerinde alternifolia. 1925’te Edwin Cheel, çeşidi Melaleuca alternifolia olarak tür statüsüne yükseltti. Spesifik sıfat (alternifolia), yaprak düzenlemesine atıfta bulunarak “alternatif” anlamına gelen Latince alters ve “yaprak” anlamına gelen folium’dan türetilmiştir.

Geleneksel tıp ve potansiyel toksisite

Ayrıca: Çay ağacı yağı
Çay ağacı, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmek için ezilmiş yapraklardan yağları teneffüs ederek çay ağaçlarını kullanan doğu iç bölgelerindeki Yerli Avustralyalılar arasında bir halk ilacı tedavisi olarak kullanılmıştır. Ayrıca yaraların üzerine yapraklar serpilir ve ardından bir lapa uygulanır. Ayrıca çay ağacı yaprakları, boğaz ağrısını veya cilt hastalıklarını tedavi etmek için bir infüzyon yapmak üzere ıslatılır.

Myrtaceae mersin familyasının özelliği, uçucu yağın damıtılmasında kullanılır. Topikal bir tedavi olan çay ağacı yağının (melaleuca yağı) ticari üretimi için birincil türdür. Çay ağacı yağı, bu amaç için etkili olduğuna dair sınırlı kanıt olmasına rağmen, akne tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yutulması halinde, çay ağacı yağı koma dahil olmak üzere ciddi yan etkilerle toksiktir ve yüksek konsantrasyonlarda topikal olarak kullanılırsa cilt tahrişine neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da Blog Oluşturun.